Dwa znane leki wycofane z aptek. Koniecznie sprawdź
fot. www.pixabay.com
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu Klacid oraz Alka Prim. W Klacidzie znajdowała się substancja czynna od nieznanego producenta. Natomiast w Alka-Prim nastąpiła niepożądana wewnętrzna reakcja substancji pomocniczej z wodą zawartą w produkcie. Można to poznać po zniekształconym opakowaniu.
Przed zażyciem leku warto sprawdzić czy nie jest on wycofany przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Może się zdarzyć, że dana seria jest co najmniej wątpliwej jakości, w skrajnych przypadkach może zagrażać życiu. Ostatnio GIF wycofał Klacid.
Przyczyną podjęcia decyzji była niezgodność przedmiotowego produktu leczniczego z aktualnym pozwoleniem na dopuszczenie do obrotu, tj. wykorzystanie do wytwarzania ww. produktu substancji czynnej od nieznanego wytwórcy. Zmiana porejestracyjna dotycząca dodania substancji czynnej jest w trakcie rozpatrywania przez organ kompetentny
- wyjaśnia Zbigniew Niewójt, p.o. Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Decyzja o wycofaniu Klacidu (granulat do otrzymywania zawiesiny doustnej) ma rygor natychmiastowej wykonalności. Zostały wycofane jego dwie serie: 1067405 z datą ważności: 30.09.2018 oraz 1066294 z ważności: 31.08.2018.
Klacid to lek stosowany w chorobach płuc, dermatologii i gastroenterologii. Ma działanie przeciwbakteryjne, stosuje się go przeciw infekcjom. Klacid jest wydawany wyłącznie na receptę.
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu także Alka Prim.
Przyczyną decyzji o wycofaniu przedmiotowego produktu leczniczego jest zniekształcenie opakowania bezpośredniego, będącego wynikiem wewnętrznej reakcji substancji pomocniczej z wodą zawartą w produkcie
- tłumaczy Zbigniew Niewójt, p.o. GIF.
Również ta decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Została wycofana jedna seria Alka Prim (tabletki musujące): 40216, data ważności: 02.2018.