Dwaj celnicy zdradzali kompanom terminy kontroli w punktach gier. Jest akt oskarżenia
Prokuratura Okręgowa w Elblągu skierowała do sądu w Iławie akt oskarżenia przeciw dwóm celnikom. Chodzi o przyjęcie korzyści majątkowej i przekroczenie uprawnień. Grozi im nawet 10 lat więzienia.
Prokuratura Okręgowa w Elblągu nadzorowała postępowanie dotyczące celników zdradzających tajemnicę służbową.
W wyniku przeprowadzonego postępowania ustalono, że w okresie od września 2015 r. do października 2016 r. w Iławie funkcjonariusze celni przekraczając swoje uprawnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej informowali inne osoby o planowanych kontrolach celnych lokali, w których użytkowano automaty do gier o niskich wygranych
- informuje Iwona Piotrowska, rzecznik prasowy elbląskiej prokuratury.
Prokuratura Okręgowa w Elblągu skierowała do Sądu Rejonowego w Iławie akt oskarżenia przeciwko trzem sprawcom przestępstw popełnionych przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego polegających na przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.
W toku postępowania prokurator przedstawił zarzuty z art. 231 § 2 kk funkcjonariuszom celnym pełniącym obowiązki z Oddziale Celnym w Iławie Andrzejowi K. i Michałowi K.
zaś Grzegorzowi M., który nakłaniał funkcjonariuszy celnych do popełnieniu przestępstwa przedstawiono zarzut określony w art. 18 § 2 kk (Odpowiada za podżeganie, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego) w zw. z art. 21 § 2 kk w zw. z w art. 231 § 2 kk.Oskarżeni Andrzej K. i Grzegorz M. przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, natomiast oskarżony Michał K. nie przyznał się do popełnienia przestępstwa przedstawiając swoją linię obrony
- wyjaśnia prokurator Iwona Piotrowska.
Andrzejowi K. i Michałowi K. grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.