› bieżące
12:25 / 20.07.2021

Dwie młode elblążanki wyróżnione w prestiżowym programie

Dwie młode elblążanki wyróżnione w prestiżowym programie

fot. Nadesłane

W niedzielę 18 lipca zainaugurowany został obóz 7. edycji programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP dla młodzieży utalentowanej w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych. Wśród zakwalifikowanych do niego 50 nastolatków znalazły się Magdalena Puzio i Agnieszka Puzio z Elbląga.

W obozie weźmie udział 50 uczniów, wyłonionych w wieloetapowej rekrutacji, która rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku od edukacyjnej gry online. Przepustką do kolejnego etapu kwalifikacji było uzyskanie odpowiednio wysokiej liczby punktów.

Następnie uczniowie w formularzu aplikacyjnym przedstawiali swoje osiągnięcia edukacyjne i motywacje do nauki. Finalnie uczestników obozu wyłoniono po przeprowadzeniu ok. 100 rozmów kwalifikacyjnych z Radą Naukową programu.

Wśród obozowiczów są uczniowie z prawie 40 miast w Polsce, w tym pochodzące z Elbląga Magdalena i Agnieszka Puzio, uczennice II LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. Agnieszka zajęła 2 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym „Geo-Planeta”, gra na klarnecie, pianinie i organach.

Magdalena natomiast jest laureatką kuratoryjnego konkursu z fizyki, chemii i informatyki, w wolnym czasie gra na pianinie i gitarze.

Wypełniony zajęciami naukowymi i integracyjnymi obóz potrwa do 30 lipca i odbędzie się w formie zdalnej. Jego program skupia się na czterech obszarach nauki, które zgłębiają uczniowie z całej Polski w wieku 14-19 lat podzieleni na następujące grupy: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka, fizyka i nowe technologie.

Niezmiennie organizator obozu – Fundacja Adamed kładzie przede wszystkim nacisk na praktyczne zastosowanie nowo zdobytej wiedzy. Dlatego też najwięcej czasu zostanie poświęconego na warsztaty i zajęcia praktyczne, możliwe do przeprowadzenia również online.

W trakcie obozu uczestnicy będą m.in. uczyć się w praktyce programowania robotów oraz poznawać podstawy uczenia maszynowego. Przyszli adepci medycyny spróbują swoich sił w szyciu chirurgicznym, a uzdolnieni chemicy przeprowadzą samodzielnie eksperymenty z udostępnionymi im odczynnikami. Oprócz zajęć w czterech grupach tematycznych uczniowie wezmą udział w wykładach i zdalnych laboratoriach przeprowadzonych przez wykładowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Poznają na nich takie zagadnienia jak: metody przygotowania żywności dla kosmonautów, zastosowanie druku 3D w produkcji żywności czy wykorzystanie w tym przemyśle ultradźwięków i pulsacyjnego pola elektrycznego.

– Uczestnicy programu ADAMED SmartUP to grupa osób, które nie potrafią stać w miejscu. Angażują się w różnorodne inicjatywy naukowe, artystyczne i społeczne. Łączy ich przede wszystkim dążenie do samorozwoju oraz umiejętność analitycznego myślenia, kompleksowego rozwiązywania problemów i krytycznego podejścia do nich. Mamy ambicję pomagać naszym uczestnikom tak, by w przyszłości mogli z sukcesem wykorzystać swoje zdolności do wsparcia innowacyjności polskiej nauki i gospodarki – podkreśla Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP.

We wrześniu 10 najlepszych uczestników obozu zostanie uhonorowanych nagrodą główną programu ADAMED SmartUP. Osoby te przez kolejnych 10 miesięcy wezmą udział w indywidualnych konsultacjach edukacyjnych. Po tym czasie 3 z nich otrzyma dodatkowo stypendium finansowe w wysokości 40 tys. złotych każde.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%