› bieżące
07:00 / 13.11.2014

Dwie nowe karetki w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

Dwie nowe karetki w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

fot. nadesłane

Dwa kolejne, nowe i nowocześnie wyposażone ambulanse trafiły do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu w ramach realizowanego przez placówkę Program Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska – Rosja.

Nowe karetki to Mercedesy Sprintery 316 CDI. Koszt każdej z nich to ponad 450 000 zł. Innowacją w stosunku do poprzednich ambulansów jest m.in. to, że mają one na wyposażeniu także fotelik dziecięcy, zintegrowany z jednym z foteli dla dorosłych. Do tej pory ratownicy medyczni musieli instalować specjalne uprzęże na noszach, służące do bezpiecznego transportu dzieci. Najważniejsze jest jednak to, że są to nowe pojazdy, które zastąpią najstarsze pracujące w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie naszego miasta. Obydwie nowe karetki będą użytkowane przez zespoły podstawowe Działu Ratownictwa Medycznego w Elblągu - jeden będzie stacjonował w WSZ przy ul. Królewieckiej 146, drugi - w nowo wyremontowanej bazie przy ul. Orzeszkowej 6. Uruchomienie ambulansów przewidziane jest na koniec przyszłego tygodnia. Jedynym elementem wyposażenia, który zostanie przełożony z aktualnie używanych ambulansów będą defibrylatory. Zostały one zakupione w zeszłym roku z tego samego projektu.

Zakup kolejnych nowoczesnych ambulansów spowodował, że na siedem zespołów Państwowe Ratownictwo Medyczne działających w strukturach Działu Ratownictwa Medycznego na terenie naszego powiatu, aż pięć karetek jest nowych – trzy z 2013 r. i dwie z 2014 r. Pozostałe ambulanse są z roczników 2010 i 2011. Należy tu zauważyć, że niewielu dysponentów zespołów ratownictwa medycznego w Polsce może poszczycić się takim taborem.

Ambulanse zakupiono w ramach projektu pn.: „Rozwój nowoczesnych zespołów ratownictwa medycznego polegający na modernizacji infrastruktury, rozbudowie systemów wspomagania decyzji oraz podniesieniu jakości świadczeń medycznych w oparciu o współpracę transgraniczną”.

Michał Missan
Koordynator Działu Ratownictwa Medycznego WSZ w Elblągu

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%