› policja
13:53 / 20.05.2016

Dwie osoby okradające groby zatrzymane przez policjantów

Dwie osoby okradające groby zatrzymane przez policjantów

35-letnia kobieta oraz 32-letni mężczyzna zostali zatrzymani przez policjantów. Obojgu zarzuca się okradanie grobów na cmentarzu Dębica. Sprawcy odczepiali z nagrobków ozdobne elementy z mosiądzu. Policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt różnego rodzaju uchwytów, krzyży i nagrobnych  ozdób. Cześć skradzionych przedmiotów sprawcy oddali do punktów skupu złomu. Za ograbienie miejsca pochówku Kodeks Karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

35-letnia Anna K. oraz 32-letni Grzegorz S. sprzedali w jednym z punktów skupu złomu blisko 40 kilogramów mosiężnych elementów. Jak ustalili policjanci z wydziału zwalczania przestępczości przeciwko mieniu wszystkie one pochodziły z grobów znajdujących się na cmentarzu komunalnym Dębica. To tam sprawcy udawali się po to, by okradać miejsca pochówku. Metalowe elementy ozdobne, odczepiali z pomników. Były to różnego rodzaju mosiężne uchwyty, figury lub podstawki. Przedmioty te spieniężali w punktach skupu złomu. Policjanci przejęli część skradzionych przedmiotów. Szacuje się, że wspomniana dwójka mogła okraść nawet kilkadziesiąt grobów. Teraz trwa ustalanie dokładnej liczby miejsc pochówku, które ograbili sprawcy.

Policja zwraca się do osób, które mają groby swoich bliskich na cmentarzu Dębica, a które zostały okradzione z metalowych elementów. Kontakt z policjantem pod nr tel.: 55 230 16 20. Z policyjnych ustaleń wynika, że sprawcy działali od początku maja tego roku.

podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%