› relacje
11:46 / 08.07.2013

Dworzec w Braniewie zamienił się w kino

Dworzec w Braniewie zamienił się w kino

Ciepła noc, klasyka kina, dobra muzyka na żywo. Do tego niezwykła przestrzeń zabytkowego dworca i… przejeżdżające pociągi. W takiej scenerii wystartowała Kolej na kino.

Za sprawą kina „Światowid” dworzec kolejowy w Braniewie, na jedną noc, zamienił się w…kino. Na początek zaprezentowany został film pn. Mocny człowiek - jeden z najlepszych polskich filmów kina niemego. Widzowie śledzili poczynania dziennikarza Henryka Bieleckiego. Smaku dodawała muzyka grana na żywo przez Marcina Pukaluka.

Po pokazie odbył się quiz filmowy. Ochotnicy odpowiadali na filmowe pytania i wygrywali gadżety Kolei na kino.

- Takie projekcje pokazują, że wracanie do korzeni kina - w tym kina niemego i kina objazdowego - ma rację bytu. Może stanowić edukację filmową tam, gdzie nie ma kina stacjonarnego. Jest to kwestia znalezienia formuły atrakcyjnej dla widza – podsumowuje Natalia Klonowska, kierownik kina Światowid.

Kolejny seans w ramach Kolei na kino odbędzie się 19 lipca o godz. 21:30 we Fromborku.

Wstęp na wszystkie pokazy filmowe jest bezpłatny.

Rozkład jazdy Kolei na kino:

19.07, godz. 21:30 – stacja Frombork, film: „Ewa chce spać”, reż. Tadeusz Chmielewski

2.08, godz. 21:00 – stacja Tolkmicko, film: „Giuseppe w Warszawie”, reż. Stanisław Lenartowicz

16.08, godz. 21:00 – plaża Suchacz, film: „Rejs”, reż. Marek Piwowski

6.09, godz. 20:30 - stacja Elbląg , film: „Pan Tadeusz”, reż. Ryszard Ordyński + muzyka na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka

Projekt pn. Kolej na kino dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Sponsor główny: Agencja Reklamowa Contact

Partnerzy: Urząd Miejski w Elbląg, Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, Restauracja Zapiecek w Suchaczu, Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś, Urząd Gminy w Braniewie, Urząd Gminy we Fromborku, projekt Kino RP, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Filmoteka Narodowa.

Patronat medialny: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa Portel.pl, Telewizja Elbląska, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl

Autor: Karolina Śluz

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%