› bieżące
14:18 / 28.02.2013

Dwudziestolecie elbląskiego hospicjum. Oficjalne obchody we wrześniu

Dwudziestolecie elbląskiego hospicjum. Oficjalne obchody we wrześniu

fot. nadesłane

Elbląskie hospicjum w tym roku obchodzi jubileusz dwudziestolecia. Jest najstarszym stacjonarnym hospicjum w Polsce. Oficjalne obchody jubileuszu planowane są na wrzesień.

Hospicjum rocznie przyjmuje blisko 350 pacjentów. Również tyloma opiekuje się w ramach opieki domowej. 27 lat temu, dzięki zaangażowaniu grupy lekarzy, duchownych i społeczników udało się zorganizować formę opieki hospicyjnej na bazie Duszpasterstwa Chorych. Siedem lat później, w lutym 1993 roku powstało w dawnym żłobku stacjonarne hospicjum, pierwsze w Polsce. W tym samym roku powołano poradnię walki z bólem i opieki paliatywnej oraz oddział dziennego pobytu.

Dzisiejsze hospicjum to nowoczesny budynek o europejskim standardzie.

- Przez te 20 lat wiele się zmieniło. - mówi dr Wiesława Pokropska, dyrektor hospicjum. - Zmieniło się leczenie bólu. Są już nowoczesne technologie, nowoczesne leki, którymi prowadzi się pacjentów. Sama opieka i jej standardy też się zmieniły.

Kontrakt z NFZ zapewnia tylko 80 proc. potrzeb i kosztów placówki. Reszta pochodzi od darczyńców, sponsorów, ze zbiórek i akcji charytatywnych. Placówka ma charakter regionalny, choć powstała z inicjatywy i budżetu samorządu Elbląga.

UM w Elblągu

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%