› bieżące
09:00 / 24.05.2015

Dyskusja na niedzielę: złoty czy euro? - oto jest pytanie

Dyskusja na niedzielę: złoty czy euro? - oto jest pytanie

Dokładnie 11 lat i 23 dni temu Polska stała się oficjalnie członkiem Unii Europejskiej. Jak każde państwo członkowskie (poza kilkoma wyjątkami) z czasem będzie musiała przyjąć walutę euro. Art. 125 Konstytucji RP stanowi, że w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być zwoływane referendum, w którym każdy będzie mógł wyrazić swoją opinię. Gdyby zwołano je w sprawie przyjęcia waluty europejskiej, poparlibyście ten pomysł, czy nie?

Od stycznia bieżącego roku Litwa należy do Unii Monetarnej i przyjęła euro jako obowiązującą walutę. To zaś oznacza, że jeśli chodzi o naszych unijnych sąsiadów już tylko Czesi nie będą w eurostrefie. Należą już do niej Niemcy i Słowacy. 

Polska jest krajem członkowskim UE, posiadającym status kraju z derogacją. To oznacza, że zobowiązana jest do przyjęcia wspólnej waluty po wypełnieniu warunków określonych w Traktacie o funkcjonowaniu UE. Jak dotąd tylko dwóm państwom - Wielkiej Brytanii i Danii - udało się zachować swoją walutę, uzyskały bowiem tzw. klauzulę opt-out, co oznacza, że samodzielnie mogą zadecydować o tym, czy i kiedy przystąpią do strefy euro.,

Zanim państwo członkowskie będzie mogło przyjąć euro, musi spełnić szereg kryteriów gospodarczych i prawnych. Tzw. „kryteria konwergencji" gospodarczej mają za zadanie zapewnić, że dane państwo członkowskie jest należycie przygotowane do przyjęcia wspólnej jednostki monetarnej i do włączenia się w system walutowy strefy euro. Konwergencja prawna wymaga natomiast, aby prawodawstwo krajowe, w szczególności przepisy dotyczące narodowego banku centralnego oraz kwestii walutowych, było zgodne z Traktatem o UE.

Zastąpienie krajowej waluty euro jest operacją niezwykle złożoną. Wymaga ona bowiem wielu praktycznych przygotowań,  jak np. tych w zakresie zagwarantowania, że krajowa waluta zostanie szybko wycofana, czy że ceny towarów będą poprawnie przeliczane i podawane do wiadomości a obywatele będą prawidłowo informowani.

Gdyby już dziś zwołano referendum, w którym każdy miał się opowiedzieć za lub przeciw przyjęciu waluty euro, poparlibyście wprowadzeniu nowej waluty, czy nie? Dlaczego?

8
2
oceń tekst 10 głosów 80%