› zapowiedzi
15:10 / 05.05.2013

Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na film pod tytułem Pan Lazhar

Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na film pod tytułem Pan Lazhar

fot. nadesłane

Kino „Światowid” zaprasza na pierwsze w tym miesiącu spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. W czwartek, 9 maja o 19.00 na ekranie film – „Pan Lazhar” – ciepła i pełna subtelności opowieść o niezwykłym nauczycielu i jego wychowankach.

Algierski imigrant – Bahir Lazhar (Mohamed Fellag), zostaje przyjęty do pracy w szkole podstawowej, by zająć miejsce tragicznie zmarłej nauczycielki. Jego niecodzienne metody wychowawcze budzą kontrowersje wśród innych pracowników placówki. Podejście dydaktyczne Pana Lazhara oparte jest na kultywowaniu modelu tradycyjnych wartości, które dzisiaj powoli wymierają i zostają zapomniane. Czy zawsze jednak nowoczesność powinna wypierać dawne obyczaje? Czy należy zaprzestać kultywowania tradycji w imię pogoni za nowością? A może świadomość własnych korzeni i wynikających z nich norm kulturowych nie jest reliktem przeszłości, a czynnikiem budującym tożsamość? Dla pana Lazara te wybory oraz pytania mają znaczenie – dlatego stara się sprawić by jego uczniowie również zrozumieli ich wagę.

Nowy nauczyciel z oddaniem i empatią angażuje się w pracę i daje wsparcie dzieciom, które przeżywają śmierć poprzedniego pedagoga. Zawsze gotowy do pomocy – sam jednak przeżywa tragedię, zmaga się z bólem i poczuciem winy. Jaką tajemnicę skrywa pan Lazhar?

Obraz kanadyjskiego reżysera Philippe’a Faladreau stanowi przyczynek do rozważań o sile tradycji, obliczach ludzkiego cierpienia, metodach radzenia sobie z poczuciem winy. Twórca filmu robi to przy pomocy subtelnych obserwacji, unikając moralizowania i patetyzmu. Reżyser dotyka problemu wspólnoty doświadczeń dla wszystkich kultur i kwestii tworzenia się więzi przekraczających granice geograficzne.

Film kanadyjskiego reżysera powstał na podstawie sztuki Evelyne de la Chenelière.

Piękna, mądra przypowieść doczekała się m.in. zasłużonej nominacji do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny – Janusz Wróblewski, polityka.pl

Film „Pan Lazhar” w kinie „Światowid” 9 maja o godz. 19.00. Cena biletu: 8 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie: http://swiatowid.elblag.pl/pl/rezerwacja-on-line/. Szczegółowy repertuar: http://kino.swiatowid.elblag.pl/.

Scenariusz i reżyseria: Philippe Faladreau Produkcja: Kanada Czas: 94 min. Gatunek: dramat, komedia Opis filmu: dystrybutor

Autor: Paulina Łuczak

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%