› poradnik
13:57 / 16.01.2021

Działanie hydroksyzyny - leku uspokajającego i przeciwlękowego. Kiedy zalecany jest preparat?

Działanie hydroksyzyny - leku uspokajającego i przeciwlękowego. Kiedy zalecany jest preparat?

Hydroksyzyna to lek, który pomaga pacjentom doświadczającym stanów lękowych oraz nadmiernej pobudliwości. Dowiedz się, kiedy lekarz może przepisać hydroksyzynę i jak działa ten preparat.

Hydroksyzyna - jakim jest lekiem?

Hydroksyzyna to lek, który w Polsce dostępny jest jedynie na receptę. Zalicza się go do grupy leków przeciwlękowych, uspokajających i działających na ośrodkowy układ nerwowy. W umiarkowanym stopniu preparat ten wykazuje działanie przeciwbólowe oraz w znacznym stopniu - przeciwświądowe.

Najczęstszą formą podania hydroksyzyny są tabletki, dostępna jest jednak również w formie syropu. Lek może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

Wskazania do stosowania hydroksyzyny

Preparat wydaje się z zalecenia lekarza pacjentom, którzy doświadczają:

  • nadmiernego napięcia
  • stanów lękowych
  • pobudzenia objawiającego się nadmierną aktywnością psychiczną i fizyczną
  • zaburzeń na tle nerwowym
  • zdenerwowania związanego z okresem okołooperacyjnym, jako preparat uspokajający
  • świądu skóry przy pokrzywce lub ostrym atopowym zapaleniu skóry.

Dawkowanie hydroksyzyny

Jak w przypadku każdego leku oddziałującego na ośrodkowy układ nerwowy, tak i w kontekście hydroksyzyny zaleca się zażywanie jak najmniejszej skutecznej dawki leku przez możliwie najkrótszy czas stosowania.

Maksymalna dawka dla osób dorosłych i dzieci, których masa ciała przekracza 40 kg, nie powinna być większa, niż 100 mg substancji czynnej. W przypadku osób o mniejszej masie ciała, dobowa dawka hydroksyzyny nie może przekraczać 2 mg na każdy kilogram masy ciała. Ponieważ poszczególne produkty mogą różnić się zawartością leku w dawce, konieczne jest każdorazowe sprawdzanie zawartości hydroksyzyny w tabletce czy objętości syropu.

Jak zażywać hydroksyzynę?

Dawka hydroksyzyny powinna być popijana szklanką wody. Jeśli dawka została pominięta, zaleca się jak najszybsze jej przyjęcie, jednak nie można zażywać dawki podwójnej. Przedawkowanie hydroksyzyny wymaga konsultacji lekarskiej. Do objawów przedawkowania zalicza się:

  • nadmierną senność
  • słabość, omdlenia
  • wymioty.

Hydroksyzyna wydawana jest wyłącznie na receptę w konkretnych przypadkach. Nie można podawać leku osobom postronnym.

W trakcie zażywania hydroksyzyny nie należy spożywać alkoholu, który nasila jej działanie. Lek wpływa również na zdolności motoryczne, dlatego nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych będąc pod jego wpływem.

Kiedy hydroksyzyna zaczyna działać?

Każdorazowe działanie hydroksyzyny odczuwalne jest już po 30-45 minutach od przyjęcia dawki w tabletkach i po kwadransie od zażycia leku w formie syropu.

Przeciwwskazania do stosowania hydroksyzyny

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania hydroksyzyny jest ciąża i okres karmienia piersią. Tego leku nie poleca się również osobom, które zażywają inne leki o podobnym działaniu.

Hydroksyzyna i skutki uboczne

Niektórzy pacjenci zażywający hydroksyzynę odczuwają nasilone bóle głowy, ospałość, a także suchość w ustach. Niekiedy doświadczają problemów z zasypianiem, wzmożonej akcji serca, nadmiernej potliwości czy zaburzeń widzenia.

Lek ten nie jest uważany za uzależniający, jednak ze względu na jego silne działanie na cały organizm, nie zaleca się go stosować bez istotnych wskazań. Warto pamiętać, że pomocne w stanach lękowych bywają również leki bez recepty - wapteka.pl posiada wybór najlepszych tego typu preparatów na rynku.

Jeśli uczucie przygnębienia, złego samopoczucia, pobudzenia i nerwowości utrzymuje się dłużej, niż przez kilka tygodni i nie ustępuje mimo zażywania leku, warto rozważyć konsultację z psychoterapeutą i/lub psychiatrą.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%