› bieżące
16:25 / 29.10.2013

Dzieci i ich rodzice będą tu kreatywnie spędzać czas (foto)

Dzieci i ich rodzice będą tu kreatywnie spędzać czas (foto)

fot. Konrad Kosacz

Elbląg placami zabaw stoi. W czerwcu br. na Teatralnej otwarto pierwsze kreatywne podwórko w mieście. Dziś przyszedł czas na drugie takie miejsce, z innowacyjnymi urządzeniami typu trampolina i plac do gry w boule. Oficjalnego otwarcia dokonał prezydent Jerzy Wilk, dyrektor ZBK oraz przedstawiciel firmy Elzambud. Zobacz galerię zdjęć przedstawiającą to miejsce.

Pomysłodawcą tego kreatywnego podwórka jest Karolina Śluz. - Zrealizowane zadanie uaktywni lokalną społeczność, uświadomi im, że oni również maja wpływ na wygląd swojego otoczenia oraz pobudzi ich umiejętności kreatywne – podkreśla. - Jest to realizacja pomysłu, który podzielili mieszkańcy podczas zeszłorocznego głosowania - mówi prezydent. - To plac inny niż wszystkie w Elblągu. Nie znam wszystkich funkcji tych urządzeń, bo są nowoczesne - dodaje Jerzy Wilk.

Dzieci zabawią się w sędziów

Na pierwszy rzut oka odnosimy wrażenie, że są jak najbardziej zadowolone. Dzieci z Przedszkola nr 21, które przyszły na dzisiejsze oficjalne otwarcie placu jak tylko dotarły na miejsce, to wręcz zaatakowały wszystkie urządzenia. Na placu były więc głośne krzyki, piski i inne oznaki radości oraz uśmiechu.

W zasadzie każdy sprzęt znalazł swojego ulubieńca. Jak się okazuje plac zabaw, na którym nie ma piaskownicy, również może być oblegany. Zamiast niej maluchy mogą korzystać z innych, bardziej kreatywnych zabaw na trampolinie, afrykańskich tam-tamach, huśtawkach. Jak widać na załączonych do artykułu zdjęciach jest to także miejsce, które ma przywrócić blask popularnych kiedyś gier chodnikowych, typu malowanie kredą czy gra w kręconkę. Dziewczynki mogą tu również zagrać w gumę. Ciekawym pomysłem było postawienie około 40 słupków czyli małego lasu. Dużym zainteresowaniem powinna się również cieszyć szeroka zjeżdżalnia, z której jednocześnie mogą korzystać dwie osoby. Nowością wśród elbląskich placów zabaw jest stworzony tu plac do gry w klasy, kapsle czy boule.

Jednak to małe pociechy ostatecznie ocenią czy stworzone w tym miejscu urządzenia są dla nich odpowiednie i czy przyciągają ich uwagę. Jeśli będą tu przychodzić z przyjemnością, to zapewne będzie to ocena pozytywna, która na dziś wydaje się jedyną jaka może być. - Dzieciom się tu podoba i to jest najważniejsze. Wiem, że już przed otwarciem tego placu, dzieci już z niego korzystały - podkreśla prezydent.

Co na temat samego podwórka sądzą przedszkolaki? - Mnie się najbardziej podoba trampolina. Można na niej wysoko skakać - mówi 6-letnia Anna. - Ja się bawiłem na bębnach. Są fajne, bo wydają dźwięki - dodaje 6-letni Paweł. - A mnie się podoba bujana ławka - mówi cicho 5-letni Sebastian.

A kiedy monitoring?

- Środków w Budżecie Obywatelskim jest za mało, dlatego szukamy pieniędzy w budżecie miasta. W przyszłym roku powinniśmy znaleźć na to finanse. Planujemy zabezpieczyć to miejsce przed niepowołanymi użytkownikami w postaci montażu kamer. Myślimy również by to podwórko było bardziej oświetlone - mówi Jerzy Wilk.

Byłoby dobrze, gdyby faktycznie udało się wzbogacić tą inwestycję o te dwa elementy. Dochodzą bowiem do nas sygnały, że w tym miejscu gromadzą się wieczorami osoby spożywające alkohol. W ciągu dnia jednak ich nie ma, bowiem coraz chętniej z placu korzystają dzieci. I oby tak dalej, w końcu dla nich to miejsce zostało stworzone.

Kreatywne podwórko na Wapiennej to czwarta inwestycja zrealizowana w tym roku z 12 inwestycji wybranych w zeszłym roku w Budżecie Obywatelskim przez mieszkańców. Do jest to drugi kreatywny plac zabaw dla dzieci. Koszt budowy tego podwórka wyniósł 105 784,67 zł. - Planowaliśmy przeznaczyć 100 tysięcy, ale jak widać musieliśmy trochę jednak dołożyć - informuje prezydent. Wykonawcą kreatywne podwórka jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe "Elzambud" Sp. z o.o. z Elbląga.

Radości z powstania tego podwórka oprócz samych dzieci nie kryje również dyrektor ZBK, Artur Adamczyk. - To pierwszy taki plac zabaw w tym mieście. Wyzwala w dzieciach mnóstwo energii i pomysłowości. 

Mamy nadzieję, że to miejsce jeszcze bardziej ożywi elbląską starówkę i stanie się placem spotkań nie tylko dzieci, ale również ich rodziców, którzy przy odrobinie chęci także będą mogli się tu zrelaksować.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Powiązane artykuły

Przetestuj kreatywne podwórko na Wapiennej

10.11.2013

W najbliższą niedzielę, 10 listopada zachęcamy wszystkich spacerujących elblążan do odwiedzenia ul. Wapiennej, gdzie niedawno w ramach budżetu obywatelskiego...

Zdjęcia ilość zdjęć 18