› daj znać
12:37 / 27.05.2013

Dzieci z Elbląga nadal bez opieki kardiologicznej

Dzieci z Elbląga nadal bez opieki kardiologicznej

Od początku tego roku w Elblągu nie ma poradni kardiologicznej dla najmłodszych, refundowanej ze środków NFZ. O tej niekorzystnej sytuacji informowaliśmy jakiś czas temu. Problem ten dostrzegła również jedna z naszych czytelniczek.

- (…) Po rozmowie z NFZ usłyszałam, że w Elblągu brak jest specjalistów w tej dziedzinie medycyny – pisze Emilia Zamojska. Obecnie trzeba jeździć do kardiologa dziecięcego do Gdańska (oddalonego od Elbląga 60 km) lub Olsztyna (oddalonego od Elbląga 100 km). - Wiem, że jest bardzo dużo dzieci, które wymagają opieki kardiologa dziecięcego W sytuacji część rodziców z pewnością zaprzestanie kontroli lub leczenia, bo wydatek związany z dojazdem do innego miasta małego pacjenta jest zawsze dodatkowym obciążeniem w domowym budżecie (...)– stwierdza czytelniczka.

Dotychczas bezpłatną konsultację kardiologiczną świadczyło Wielospecjalistyczne Centrum Pediatryczne Optima działające na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Niestety od 1 stycznia br. specjaliści z Optimy przyjmują tylko prywatnie w budynku przy ul. Gdyńskiej 51. Przyczyną jest brak kontraktu z Funduszem.

W najbliższym czasie Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu nie planuje zmian w zakresie świadczenia usług kardiologicznych dla dzieci – informuje Małgorzata Twardowska, rzecznik szpitala. Nasza placówka ma wprawdzie oddział dziecięcy, ale nie posiada specjalności kardiologii dziecięcej – tłumaczy.

Informację tę potwierdza również Magdalena Mil, rzecznik prasowy Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Olsztynie. - Rzeczywiście Elbląg od jakiegoś czasu boryka się z brakiem specjalistów kardiologii dziecięcej. Do ogłoszonego konkursu na 2013 rok nikt się nie zgłosił, stąd też zaistniały problem – dodaje rzeczniczka. Kilka dni temu konkurs został rozpisany ponownie a termin składania ofert upływa 3 czerwca, tak więc istnieje szansa, że mali elblążanie nie będą zmuszeni jeździć do miast sąsiednich na konsultacje kardiologiczne.

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%