› dzieci i rodzina
12:31 / 06.04.2017

Dzieci z Elbląga wśród laureatów konkursu „Planeta Energii"!

Dzieci z Elbląga wśród laureatów konkursu „Planeta Energii

Niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem wykazali się uczniowie z klasy III B ze Szkoły Podstawowej nr 18, którzy wraz z nauczycielką Jadwigą Jagiełło dołączyli do grona laureatów „Planety Energii" – programu organizowanego przez Grupę Energa od ponad 7 lat. W nagrodę za realizację najciekawszych lekcji o prądzie Elbląg odwiedzi mobilne centrum nauki, które odkryje przed dziećmi kolejne naukowe ciekawostki.

Powołanie „Akademii Dociekliwych. W krainie prądu elektrycznego", organizacja szkolnego „Tygodnia Technologii" czy konkursu wiedzy pt. „Prąd pożyteczny musi być bezpieczny" – to tylko niektóre z pomysłów zrealizowanych przez najmłodszych z Elbląga podczas „Planety Energii", konkursu propagującego wiedzę na temat energii elektrycznej.

W jego ramach dzieci z klas I-III szkół podstawowych uczyły się m.in. skąd bierze się prąd i jak trafia do naszych domów, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak prawidłowo zachowywać się w pobliżu obiektów energetycznych. Nowością siódmej edycji programu były zagadnienia związane z optyką. Dzieci w ciekawy sposób uczyły się np. o świetle odbitym, gdzie wiedzę zdobywały na przykładzie ratujących życie odblasków. Dzięki „Planecie Energii" wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci, a mobilne centrum nauki przygotowane pod okiem dra Tomasza Rożka – ambasadora „Planety Energii", fizyka, popularyzatora nauki oraz gospodarza programu „Sonda 2" emitowanego w TVP 2, odbyło 100 wizyt w całej Polsce.

Kreatywnie o energii w Elblągu

Warunkiem udziału w konkursie było przeprowadzenie co najmniej trzech autorskich zajęć lekcyjnych na temat prądu, których efekty zostały zaprezentowane w sprawozdaniach. Do udostępnionych przez Energę propozycji scenariuszy lekcji uczestnicy z Elbląga podeszli twórczo i nowocześnie, realizując pomysły wysoko ocenione przez jury pod przewodnictwem dra Tomasza Rożka, wyróżniające się pośród ponad 400 zgłoszeń.

Dzięki temu Elbląg, w którym już od prawie dziewięćdziesięciu lat działa elektrociepłownia, znalazł się na tegorocznej trasie mobilnego centrum nauki „Planeta Energii". Dodatkowo zwycięska klasa otrzyma laptopa z oprogramowaniem edukacyjnym i zestaw klocków konstrukcyjnych.

– Uczniowie mojej klasy rozpoczęli przygodę z „Planetą Energii" już w V edycji konkursu, 2 lata temu. Wtedy otrzymaliśmy wyróżnienie i odwiedziliśmy mobilne centrum nauki, które gościło w Kwidzynie. Ucieszyliśmy się bardzo, że w tym roku pojawiły się nowe tematy dotyczące energii światła odbitego. Mieliśmy okazję nie tylko pogłębić zdobytą wcześniej wiedzę, ale nauczyć się czegoś nowego. Czas trwania konkursu był dla nas okazją do świetnej zabawy, przeprowadzenia niecodziennych doświadczeń i eksperymentów, wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi. Zdobytą wiedzą dzieliliśmy się z innymi uczniami naszej szkoły organizując konkurs „Prąd pożyteczny musi być bezpieczny" – mówi pani Jadwiga Jagiełlo, nauczycielka klasy III B ze Szkoły Podstawowej w Elblągu.

Naukowe miasteczko pełne pozytywnej energii

Założenia projektu „Planeta Energii" uwzględniają istotną rolę zabawy w procesie rozwoju i edukacji najmłodszych dzieci. Ale program Grupy Energa to nie tylko rozrywka, to przede wszystkim zdobywanie bezcennej wiedzy, wpisujące się w konfucjańskie motto „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem".

– Temat energii elektrycznej jest dość trudny, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, które w szkole rzadko mają okazję przyjrzeć się mu bliżej. Zajęcia o prądzie, szczególnie w popularnonaukowej formie, są dla najmłodszych nie lada atrakcją. Dzieci zostały zaangażowane w ciekawe doświadczenia, które rozbudziły ich wyobraźnię, dzięki czemu zdobycie nowej wiedzy było o wiele łatwiejsze. Zajęcia przeprowadzone podczas siódmej edycji „Planety Energii" to świetny dowód na to, że nauka i dobra zabawa z powodzeniem mogą iść w parze. To naprawdę działa! – mówi Tomasz Rożek. – Przekonają się o tym także goście mobilne centrum nauki Grupy Energa, które wiosną odwiedzi 10 miast. Wizyta miasteczka to nagroda nie tylko dla zwycięskiej klasy, ale też dla mieszkańców – zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Już dzisiaj zapraszam wszystkich do zdobywania wiedzy na „Planecie Energii"! – dodaje.

W miasteczku „Planeta Energii" teoria łączy się z praktyką poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, jak np. kołyska Newtona czy induktor Ruhmkorffa. Mobilne centrum nauki będą mogli odwiedzać nie tylko laureaci konkursu, ale wszyscy mieszkańcy Elbląga. Szczególnie gorąco Grupa Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowała najwięcej atrakcji.

Elbląg to jedno z dziesięciu miast, w których gościć będzie „Planeta Energii". W maju i czerwcu mobilne centrum nauki odwiedzi także: Cieszyn, Chojnice, Częstochowę, Kielce, Kwidzyn, Racibórz, Sieradz, Tarnobrzeg i Turek.

Szczegółowe informacje dotyczące zwycięzców konkursu oraz trasy mobilnego centrum nauki można znaleźć na stronie PlanetaEnergii.pl

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka. Patronem medialnym projektu jest program „Sonda 2", emitowany na antenie TVP 2.

***

Planeta Energii to realizowany od 2010 roku program edukacyjny Grupy Energa, którego celem jest propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej wśród najmłodszych. Program prowadzony jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Może do niego przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Energi materiały dydaktyczne oraz podejmie dodatkowe, autorskie działania. Dzięki programowi wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci z całej Polski, a mobilne centrum nauki odbyło 100 wizyt.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%