Dziedziczenie długów w praktyce. Sprawdź, o czym musisz pamiętać
Masz krewnego, na którym ciążą wysokie długi i obawiasz się, że je po nim odziedziczysz? Rzeczywiście, taka możliwość istnieje, ale możesz również uniknąć tego ryzyka. Zobacz, jak wygląda dziedziczenie długów w świetle przepisów prawa oraz w jaki sposób postępować.
Zgodnie z polskim prawem, majątek należący do danej osoby podlega dziedziczeniu. Są dwie możliwe drogi dziedziczenia.
- Dziedziczenie na mocy testamentu – osoba zmarła może zapisać swój majątek dowolnie wybranej osobie (spokrewnionej z nią lub nie).
- Dziedziczenie na drodze prawnej – oznacza to, że majątek przypada krewnym zmarłego.
Długi to część majątku
Kiedy słyszysz słowo „majątek”, możesz je kojarzyć przede wszystkim z tzw. aktywami, a więc np. gotówką, nieruchomościami, kosztownościami czy samochodem lub sprzętem. Pod uwagę trzeba jednak wziąć również pasywa, a więc zobowiązania, które spoczywały na spadkodawcy przed śmiercią.
Pamiętaj, że jeśli jesteś osobą uprawnioną do dziedziczenia, nie możesz np. przyjąć tylko aktywów, a zrezygnować z przejęcia odpowiedzialności za długi.
Dziedziczenie długów – kto przejmuje majątek po zmarłym?
To, komu należy się spadek po osobie zmarłej, zależy od sytuacji rodzinnej spadkodawcy. Kodeks cywilny wskazuje jednak bardzo precyzyjnie kolejność dziedziczenia. I tak:
- w pierwszej kolejności osobami objętymi prawem do dziedziczenia są współmałżonek zmarłego i jego dzieci;
- kolejnymi osobami uprawnionymi do dziedziczenia są rodzice zmarłego, jego rodzeństwo oraz ich zstępni.
Warto wiedzieć, że przyjęcie spadku, a co za tym idzie długów, nie jest obowiązkowe. To spadkobierca decyduje, jak postąpić w przypadku jego otrzymania.
Co możesz zrobić z odziedziczonym spadkiem?
Na podjęcie decyzji o tym, co zrobić z odziedziczonym majątkiem, masz 6 miesięcy od otwarcia spadku (tj. momentu śmierci spadkodawcy). Możliwości są trzy:
- przyjęcie spadku na wprost – oznacza, że spadkobierca przejmuje na siebie prawa i obowiązki, bez względu na to, jak duży był majątek oraz ile długu miał zmarły krewny;
- przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – oznacza to, że odpowiadasz za długi zmarłego krewnego wyłącznie do wysokości odziedziczonych aktywów;
- odrzucenie spadku – jeśli wybierz tę opcję, prawo dziedziczenia przechodzi na następne osoby w kolejności określonej w przepisach. To dobre rozwiązanie, jeśli spadkodawca zostawił po sobie tylko pasywa, a ciebie czeka wyłącznie dziedziczenie długów.
Jeżeli nie podejmiesz decyzji w ciągu 6 miesięcy, automatycznie odziedziczysz majątek z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli zaś chcesz odrzucić spadek lub przyjąć go na wprost, złóż stosowne oświadczenie przed notariuszem lub sądem.
Zdecydowałeś się na dziedziczenie długów? Zobacz, co dalej
Jeśli podjąłeś decyzję o tym, aby przejąć spadek, mimo że jest obciążony długami, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z wierzycielami zmarłego krewnego i ustalić warunki spłaty. Jeżeli spadkodawca był np. klientem Ultimo, zadzwoń na infolinię lub napisz do doradcy on-line, aby uzgodnić dogodny dla siebie harmonogram spłaty. Dług możesz rozłożyć nawet na niewysokie raty i spłacić go bez nadmiernego obciążenia budżetu.