› bieżące
14:20 / 06.11.2013

Dzięki inicjatywie mieszkańców na Odzieżowej powstał parking

Dzięki inicjatywie mieszkańców na Odzieżowej powstał parking

fot. Konrad Kosacz

Mieszkańcy bloków przy ulicy Odzieżowej 5-7 i 8-11 będą już mieli gdzie w dobrym miejscu zaparkować swoje auta. Jeszcze latem tego roku był z tym problem. Od dziś ich cztery kółka będą mogli postawić pod swoim miejscem zamieszkania na nowym parkingu. Został on zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego, wybrany w zeszłym roku, a dziś prezydent miasta oficjalnie dokonał otwarcia tej części osiedla. Wyremontowany został również chodnik.

Do tej pory w ramach zeszłorocznej edycji BO zostało zrealizowanych 8 z 12 wybranych przez elblążan inwestycji. Ósmą otwarto dzisiaj. Autorem pomysłu był Jan Pytliński, mieszkający we wspomnianej okolicy. - Dziękuję naszym mieszkańcom, że przetrwali problemy związane z pracami budowlanymi. Było trochę utrudnień, ale byli cierpliwi - mówi.

Czy ciężko było przekonać mieszkańców okolicznych bloków do głosowania na tą inwestycję. Wnioskodawca jasno mówi, że nie było to zadanie łatwe. - Chodziłem od mieszkania do mieszkania przez około 2 tygodnie, kosztem własnego wolnego czasu. Niejednokrotnie z epitetami mnie wyrzucano, ale pojawiałem się jakiś czas ponownie. Robiłem wszystko żeby ludzi przekonać. Odwiedziłem prawie 100 mieszkań i się udało, bo dziś cieszymy się z parkingu i chodnika - omawia pan Pytliński. Ostatecznie dzięki jego staraniom, projekt poparło 147 osób. To wystarczyło by został wybrany do realizacji.

Prezydent i rzecznik gratulują

Zadowolenia z tej inwestycji nie kryje również prezydent Jerzy Wilk, który gratulował panu Pytlińskiemu zaangażowania i pomysłowości. - Jest wzorem do naśladowania w innych dzielnicach i osobą, która jest dobrym duchem elbląskiego Budżetu Obywatelskiego. W tej okolicy mieszkańcy mają już kreatywny plac zabaw, dziś otwieramy parking, za rok będzie kolejny. Ciekaw jestem jaki będzie pomysł na kolejną edycję Budżetu - podkreśla włodarz miasta. - Dzielnica nie była wcześniej najładniejsza. Dzięki takim projektom zyskała jednak na jakości i warunkach zamieszkania – dodaje.

Niejednokrotnie narzeka się na mieszkańców Elbląga i wielu innych miast, że nie potrafią się w szczytnym celu zjednoczyć i odpowiednio zaangażować. Jak widać na przykładzie mieszkańców Odzieżowej - można, trzeba tylko chcieć. - Cieszy nas ta inicjatywa. Ona pokazuje, że elblążanie potrafią być społeczeństwem obywatelskim, zebrać się, napisać wniosek i oddać głos, a nie tylko narzekać – podkreśla Monika Borzdyńska, rzecznik UM.

To jednak nie wszystko

Zanim powstał ten parking i chodnik, mieszkańcy codziennie borykali się z problem braku odpowiedniej ilości miejsc do parkowania samochodów. Czy wykonane przez Eurovię 15 miejsc postojowych wystarczy? - W zupełności to odpowiednia liczba - twierdzi Jan Pytliński. Czy on sam będzie korzystał z parkingu? - Ja nie mam samochodu, ale mimo to zależało mi na tym parkingu. Kręci mnie ilość miejsc parkingowych dla pozostałych mieszkańców. To będzie parking dla wszystkich, nikt nie będzie uprzywilejowany.

Koszt oddanej do użytku mieszkańców inwestycji wyniósł trochę ponad 244 tysiące złotych. Na wiosnę jak informuje ZBK, dookoła parkingu zostaną posadzone krzewy, a teren zazieleni się. Będzie to dodatek to inwestycji, który uatrakcyjni jeszcze bardziej tą okolicę.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o tym, że zostały już ostatecznie przez elblążan wybrane projekty w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego. Jak się okazało, przy Odzieżowej 2-4 za rok powstanie dokładnie taki sam parking i chodnik. Tym razem wniosek złożyła pani Agnieszka Kisielewska, której w przygotowaniu projektu i przekonywaniu mieszkańców pomagał Jan Pytliński.

 

3
3
oceń tekst 6 głosów 50%

Powiązane artykuły

Dzieci i ich rodzice będą tu kreatywnie spędzać czas (foto)

29.10.2013 komentarzy 3

Elbląg placami zabaw stoi. W czerwcu br. na Teatralnej otwarto pierwsze kreatywne podwórko w mieście. Dziś przyszedł czas na drugie takie miejsce, z...

Przy Bażyńskiego powstał parking dla mieszkańców (foto)

08.11.2013 komentarzy 3

Jak się chce, to można jednak można zdziałać wiele. Dwa dni temu przy ulicy Odzieżowej oddano do użytku mieszkańców parking liczący 15 miejsc. Nie...

Zdjęcia ilość zdjęć 17