Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Elblągu (+ zdjęcia)
fot. Marcin Mongiałło
W całym Elblągu można dziś było dostrzeć biało-czerwone barwy. Nic dziwnego. Od 2004 roku obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Kulminacyjnym punktem uroczystości w naszym mieście był przemarsz mieszkańców ulicami Starego Miasta z 50-metrową flagą
Flagę nieśli m.in. prezydent Elbląga Witold Wróblewski, wiceprezydenci Janusz Nowak i Edward Pietrulewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Antoni Czyżyk, posłanka i wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszula Pasławska, senator RP Jerzy Wcisła, przedstawiciele służb mundurowych i elbląskich szkół...
Po wciągnięciu na Bramę Targową liczącej 50 metrów długości biało-czerwonej flagi, głos zabrał prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
Godło państwowe, hymn i przywołane dziś nasze barwy narodowe to najważniejsze symbole Polaków, związane z tradycją naszych dziejów. Symbole te przez wieki reprezentowaly naród i państwo polskie i wciąż silnie przemawiają do uczuć patriotycznych i obywatelskich. Przyczyniają się do umocnienia więzi społecznych i pobudzają do działania w imię wspólnej sprawy.
Obchodzone dziś Święto Flagi można sprowadzić do symboliki dwóch kawałków płótna połączonego ze sobą w barwy narodowe, lecz dla nas tu zebranych są to symbole niosące treści i symbole największe: My – Polska, my – Polacy. Pamiętajmy również, że nasze barwy – biel i czerwień – stanowią zewnętrzną oznakę wolnego, niepodległego państwa. Reprezentują imię Polski na zewnątrz, łącząc Polaków w kraju i za granicą. Otaczać je powinniśmy należytym szacunkiem, co nie wyklucza radosnego ich prezentowania.
Obchodzone w całym kraju Święto Flagi ma również dla nas, elblążan, lokalne znaczenie. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku technikum przy Zespole Szkół Ekonomicznych nadano imię Flagi Polskiej. To druga szkoła w kraju nosząca to zaszczytne imię. Możemy być również dumni z tego, że Elbląg jest miejscem, gdzie przechowywana i prezentowana jest flaga z przedwojennego konsulatu w Stavanger
– powiedział prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
Prezydent przypomniał, że po wojennych zawirowaniach flaga nie tylko znalazła nowe miesjce na polskiej ziemi, ale została również poddana pieczołowitej konserwacji, która przywróciła jej dawny blask. Trafiła do Elbląga w 2016 r., a w zeszłym roku została uroczyście odsłonięta. Obecnie jest eksponowana jest w Ratuszu Staromiejskim. Ma przypominać o szacunku, jakim darzone są barwy narodowe oraz partnerskiej współpracy Elbląga z norweskim miastem Stavanger.
Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej w naszym mieście zakończył koncert w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Elbląga oraz występ artystyczny w wykonaniu dziecięcej grupy Ence, Pence, Dance.
Przypomnijmy, że Sejm Królestwa Polskiego przyjął uchwałę o fladze Polski 7 lutego 1831 roku. Jak przypomina portal Historykon.pl:
Na wniosek posła Walentego Zwierkowskiego, wiceprezesa Towarzystwa Patriotycznego uznano, że barwy narodowe będą stanowić biel oraz czerwień. Propozycja ta była kompromisem pomiędzy barwą biała nadaną przez Augusta II Mocnego i proponowaną przez konserwatystów, a barwami konfederacji barskiej biało-czerwono-szafirowymi proponowanymi przez Towarzystwo Patriotyczne.
Zobaczcie obszerną fotogalerię z uroczystych obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Elblągu.