› bieżące
10:25 / 08.03.2013

Dzień Kobiet. Kobiety w elbląskiej polityce

Dzień Kobiet. Kobiety w elbląskiej polityce

Kobiety w elbląskiej polityce są obecne i zajmują ważne dla miasta, regionu miejsca. Elblążanki możemy znaleźć w Radzie Miejskiej, Radzie Powiatu czy w parlamencie. Elblążanka sprawowała nawet funkcję wojewody województwa elbląskiego. Chcemy zaprezentować trzy Panie z Elbląga, które w naszej ocenie osiągnęły znaczący sukces w polityce.

Maria Piór – ostatni wojewoda
W 1998 r. dni województwa elbląskiego były już policzone. Koalicja AWS-UW przygotowała bowiem i zaczęła wdrażać reformę administracyjną, w której Elbląg tracił status miasta wojewódzkiego. W tym roku wojewodą elbląskim została kobieta – Maria Piór, działaczka Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Niestety, w historii Elbląga była ostatnią osobą kierującą naszym województwem. Funkcja wojewody nie była ostatnią w karierze Marii Piór. Sprawowała następnie mandat radnej sejmiku warmińsko-mazurskiego I kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Do 2002 była dyrektorem oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie. Później została zatrudniona w Urzędzie Miejskim w Elblągu, do 2007 jako naczelnik Wydziału Finansowo-Budżetowego.

Elżbieta Gelert – radna, senator, poseł, dyrektor
W elbląskich realiach Elżbieta Gelert jest kobietą niezwykle aktywną w wielu sferach życia zawodowego i społecznego. Kieruje z sukcesami największym szpitalem w naszym regionie – Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Elblągu. Od 2002 roku jest jednak także aktywna w polityce. Najpierw jako radna miejsca w kadencji 2002 – 2006, senator RP – 2005-2006. W 2006 r. kandydowała na urząd prezydenta miasta, zajmując ostatecznie trzecie miejsce. Efektem umieszczenia Elżbiety Gelert na liście wyborczej do Rady Miasta było zdobycie przez nią mandatu radnej, co automatycznie spowodowało wygaszenie mandatu senatora. Elżbieta Gelert aktywnie pracowała, jako radna w kadencji 2006-2010. W 2011 r. ponownie wystartowała w wyborach do parlamentu, tym razem do Sejmu. Uzyskała najlepszy wynik w całym „elbląskim” okręgu wyborczym. Głosowało na nią 15 901 osób.

Elżbieta Gelert była członkiem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Następnie wstąpiła do Platformy Obywatelskiej. Obecnie nadal sprawuje funkcje dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oraz jest posłem na Sejm.

Grażyna Kluge – wiceprezydent miasta
Grażyna Kluge jest pierwszą kobietą sprawującą taką funkcję od czasu Lucyny Szmurło. Startowała do Rady Miasta z list Platformy Obywatelskiej. I choć nie była na tej liście „jedynką” mandat radnej zdobyła. Prezydent Grzegorz Nowaczyk powołał Grażynę Kluge na stanowisko wiceprezydenta miasta. Podlega jej miejsca oświata. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Życie zawodowe związała z oświatą. 17 lat pracowała w ZSzE w Elblągu, jako polonistka, a przez 10 była dyrektorem Elbląskiej Delegatury Kuratorium Oświaty.

Te trzy Panie z Elbląga, to przykład kobiet, które w polityce lokalnej, regionalnej oraz krajowej osiągnęły sukces. Nie powinniśmy jednak zapominać o sporej liczbie elblążanek, które do polityki próbowały wejść. Niektórym to się udało i sprawują mandaty radnych. Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych w 2010 r. na listach elbląskich komitetów wyborczych było w sumie 205 kandydatek - na liście PO kobiety stanowiły 46 % kandydatów, na liście SLD – 40 %, na liście Dobrego Samorządu – 31 %, na liście PiS 29 %, a na liście EKO- 28 %.

Wszystkim Paniom, które realizują się w polityce, lub mają dopiero taki zamiar, życzymy samych sukcesów.

4
2
oceń tekst 6 głosów 67%