› bieżące
06:30 / 09.01.2014

Dzik jest dziki...- kolejna interwencja Straży Miejskiej w sprawie dzików

Dzik jest dziki...- kolejna interwencja Straży Miejskiej w sprawie dzików

fot. nadesłane

Straż Miejska znów interweniowała w sprawie dzików, które w poszukiwaniu pożywienia wędrowały osiedlem Nad Jarem, a konkretnie ulicami: Kłoczowskiego, Brzechwy i Tuwima. Dziki bez żadnej obawy i strachu przemieszczały się z jednego miejsca w drugie. Wezwany na miejsce patrol straży miejskiej potwierdził obecność pięciu dorosłych dzików, które chodziły w pobliżu bloków, placów zabaw, pod balkonami. Wszędzie tam, gdzie mogły znaleźć resztki pokarmów.

Strażnicy miejscy spowodowali przemieszczenie stada w bezpieczne miejsce, z dala od ludzi i pojazdów, a następnie używając petard służących do odstraszania dzików, przegonili je. Zwierzęta uciekły w zalesione tereny, gdzie powinny przebywać.

Co powoduje, że dzikie zwierzęta przychodzą na teren osiedla?

- Mieszkańcy powinni wiedzieć, że należy dbać o porządek wokół śmietników, nie zostawiać w ich pobliżu odpadów żywnościowych - mówi jeden ze strażników miejskich. Nie wolno wyrzucać jedzenia przez okna i dokarmiać dzików, ponieważ to je przyciąga do miejsc zaludnionych, od czego ciężko później odzwyczaić te zwierzęta. Szybko przyzwyczajają się, że ten sposób zdobywania pożywienia jest łatwiejszy i o wiele bardziej skuteczny.

Brak pokarmu, dość często na terenach leśnych, na których przebywają dziki, zmusza je do emigrowania w miejsca zasiedlone, uczęszczane przez człowieka, gdzie oczekują i dość często znajdują pomoc żywieniową.

Kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać, aby czuć się bezpiecznie:

· nie należy dokarmiać dzików;

· pod żadnym pozorem nie zbliżać się do zwierzęcia, sprowokowany może zaatakować;

· osoby będące z psem na spacerze, jeśli spotkają na swojej drodze dzika natychmiast powinny oddalić się, aby nie dopuścić do konfrontacji dzika z psem, gdyż rozdrażniony przez psa dzik może spowodować duże zagrożenie dla ludzi i mienia;

· nie należy ich osaczać;

· nie ufać wrażeniu o łagodnym usposobieniu dzików;

· zabezpieczyć dostęp do pojemników na śmieci i działek;

· ostrzegać innych o ich obecności;

· stosować środki odstraszające dzikie zwierzęta.

Podczas spotkania z dzikiem zawsze należy zachowywać się spokojnie, nie zwracać na siebie uwagi oraz w razie konieczności powiadomić odpowiednie służby: Straż Miejską 986, Policję 997 i Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego 55 239 30 40 lub 55 239 30 41.

Karolina Wiercińska, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Elblągu

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%