› bieżące
09:30 / 01.08.2015

Dziś mija 71 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego

Dziś mija 71 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego

fot. Bartłomiej Ryś

Dokładnie 71 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to wystąpienie zbrojne przeciwko niemieckiemu okupantowi. Godzinę „W” ustalono na 17:00. Powstanie trwało do 31 października. Dziś obchodzimy rocznicę tego pamiętnego wydarzenia.

W maju 1944 roku samoloty sowieckie zrzucały nad Warszawą ulotki, w których nawoływano do akcji zbrojnej. Obawy o wybuchu powstania nie były bezpodstawne. Komuniści stosowali strategię faktów, na terenach wyzwalanych przez Armię Czerwoną. W lipcu pojawiła się natomiast informacja o powstaniu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Zaledwie kilka dni później radio podało informację, że PKWN i Stalin zawali umowę, na mocy której komitet otrzymał zezwolenie na organizowanie administracji na zachód od tzw. linii Curzona

Głównym celem powstania było obalenie Niemców, ale także ratunek suwerenności, kształtu granicy wschodniej sprzed wojny oraz obrona Warszawy przed stworzeniem władz państwowych narzuconych przez ZSRR.

Zarówno 29, jak i 30 lipca Radio Moskwa oraz radiostacja „Kościuszko” nadawały wezwania do mieszkańców stolicy pod hasłem „Walczcie przeciwko Niemcom”. 1 sierpnia 1944 wybuchło powstanie zbrojne podjęte przez oddziały AK w ramach planu Burza. Godzina „W” została ustalona na 17:00. Rozkaz był gotowy do przekazania łączniczkom 31 lipca o godzinie 20. Niestety ze względu na godzinę policyjną otrzymali go następnego dnia rano. Brakowało czasu na wydobycie broni, dotarcie na miejsce zbiórki. Na Żoliborzu, w Śródmieściu i na Woli walki rozpoczęły się przed Godziną „W”.

W momencie wybuchu powstania niemieckie siły zbrojne otrzymały od Hitlera rozkaz zrównania Warszawy z ziemią. Planu nie udało się do końca wypełnić. Jednak starty do końca powstania tj, 31 października 1944 były ogromne. Po stronie polskiej wyniosły 10 tysięcy osób zabitych oraz 7 tysięcy zaginionych, dodatkowo 5 tys. żołnierzy zostało rannych, a od 120 do 240 tysięcy ofiar pochodziło spośród ludności cywilnej. Natomiast niemieckie oddziały straciły 10 tys. osób, 7 tys, zaginęło, rannych zostało 9 tys. żołnierzy, a także zniszczono 300 czołgów i samochodów pancernych.

Dziś w Elblągu w związku z 71 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego odbywają się uroczyste obchody. O godzinie 17:00 przy pomniku na Grota Roweckiego odbędzie się apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów. Również w momencie wybicia godziny „W” w mieście zostaną włączone syreny alarmowe. Natomiast o godzinie 20:00 na Starym Mieście odbędzie się „Barykada 44” w wykonaniu Międzyszkolnego Koła Historycznego pod przewodnictwem Piotra Imiołczyka.

Źródło: dobroni.pl 1944.pl

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%