› bieżące
20:31 / 02.08.2019

Dzisiaj (2 VIII) obejrzysz dwa odcinki filmu dokumentalnego „Dywizjon 303” Sławomira Malinowskiego

Dzisiaj (2 VIII) obejrzysz dwa odcinki filmu dokumentalnego „Dywizjon 303” Sławomira Malinowskiego

fot. Sławomir Malinowski, Leader Film

Już dzisiaj (2 sierpnia 2019 r.) na kanale Planète+ będziecie mieli okazję zobaczyć, składający się z dwóch części, fabularyzowany dokument „Dywizjon 303”, którego twórcą jest elbląski dziennikarz i filmowiec Sławomir Malinowski.

Film powstał na podstawie książki Arkadego Fiedlera pod tym samym tytułem. Przedstawia historię polskiego dywizjonu. Stanowi kolejną odsłonę cyklu "Śladami Arkadego Fiedlera". Część pierwsza pt.: "Legenda powraca" zostanie wyemitowana na kanale Planète+ o godz. 22.00, natomiast część druga pt.: "Legenda trwa" ok. godz. 22.40. 

Film dokumentalny Sławomira Malinowskiego jest próbą ukazania szerokiego kontekstu historycznego wydarzeń  związanych z heroiczną walką Polaków w bitwie o Anglię, ale także położenia polskich pilotów przed i po tym konflikcie, jak również stosunku Brytyjczyków do naszych żołnierzy. 

Zdjęcia do filmu były kręcone w Anglii (Londyn. Northwood, Northolt, Dover) oraz w Polsce (Puszczykowo, Toruń, Elbląg, Konstancin i pałac w Janowie). Film był realizowany techniką 4K. Na potrzeby emisji telewizyjnej została przygotowana wersja HD.

Narratorami są synowie pisarza: Arkady Radosław i Marek. Marek Fiedler w pierwszej części zagrał swojego ojca, a jego żona Krystyna swoją teściową Marię. W filmie występują także: Jacek Gudejko jako sędzia, Darusz Siastacz jako Air Chief Marshal Sir Philip Joubert de la Ferte, Alan Bochnak jako Jan Zumbach, Dale Taylor jako kapral/premier Clement Atlee, Tomasz Jagiełło jako mechanik, Stanisław Szwed jako brytyjski robotnik i Izabela Potocka jako WAF-ka. Partyznantów zagrali członkowie Międzyszkolnego Koła Historycznego oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Elbląga.

Ciekawostką jest fakt, że mundury wykorzystywane w filmie są autentycznymi mundurami RAF-u z tamtego okresu.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%