› bieżące
11:47 / 23.07.2015

E-papieros od 18 lat, mentolowego smaku brak

E-papieros od 18 lat, mentolowego smaku brak

fot. BR / archiwum elblag.net

E-papieros w Elblągu szybciej zdobył popularność, niż w jakimkolwiek innym miejscu w Polsce. Kolejne punkty sprzedaży wyrastały jak grzyby po deszczu, sami użytkownicy handlowali między sobą. To już nie tylko sposób na rzucenie tradycyjnego palenia, ale również hobby. Wkrótce e-papierosowy raj może się jednak skończyć...

Dziś e-papierosy, dodatki do nich, olejki do palenia można kupić nawet w osiedlowym sklepie spożywczym. Pokochaliśmy e-papierosy, a dziś już mało kto pamięta, że pierwszą wysepkę z takim towarem otworzono jeszcze w „starym” Centrum Handlowym „Ogrody”. Później jak grzyby po deszczu zaczęły się pojawiać punkty sprzedaży różnych marek, w różnych cenach. Do wyboru, do koloru. Wielu elblążan e-papierosy kolekcjonowało. A tu baterię można wymienić, a tu ustnik, a w tamtym sklepie oferowali pojemnik na liquid ze wzorkami. Włączyło się nam „zbieractwo” jak za czasów Pokemonów w paczkach czipsów.

Dla wielu to przede wszystkim sposób na to, aby uwolnić się od smrodu zwykłego papierosa. To również oszczędność. Za jedną paczkę papierosów kupimy liquid, który wystarczy na przynajmniej tydzień.

Jednak e-palaczy czekają zmiany. Ministerstwo Zdrowia złożyło projekt ustawy, który został skierowany do konsultacji publicznych. Przewiduje on przede wszystkim zakaz sprzedaży papierosów elektronicznych osobom poniżej 18. roku życia oraz zakaz ich używania w miejscach publicznych. Koniec z paleniem w autobusach, pubach, restauracjach (ustawę ministerstwa wyprzedziły już niektóre miasta, które wprowadziły zakaz palenia e-papierosów w komunikacji miejskiej).

To jednak nie wszystko. W projekcie ujęto również zakaz wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie (np. wanilia, kiwi, mentol). Tyczy się to zarówno e-papierosów jak i tych „zwykłych”. Pierwotnie mówiło się również o usunięciu z rynku papierosów typu „slim”, jednak na to nie zgodziły się kraje Unii Europejskiej.

Projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie już od 1 stycznia 2016 roku. Jest ona związana z koniecznością wdrożenia unijnej dyrektywy tytoniowej, która ma wejść w życie 20 maja 2016r.

Opr. na podst. prawo.money.pl

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Powiązane artykuły

Palisz e-papierosy? Sprzedajesz je? Będzie rewolucja

11.08.2016 komentarzy 7

Dziś e-papierosy i wszelkie potrzebne do nich dodatki możemy kupić w wielu różnych punktach zlokalizowanych w całym mieście. Jednak pierwszym tego typu...

Zapal e-papierosa na przystanku – 500 zł mandatu!

08.09.2016 komentarzy 6

Na łamach naszej gazety już w lipcu ubiegłego roku poruszyliśmy temat zmian, które nastąpią w branży e-papierosów. W sierpniu natomiast...