E-recepta – sposób na szybki zakup leku
E-receptę wprowadzono w styczniu 2020 roku. Od tej pory z powodzeniem zastępuje ona tradycyjną papierową receptę. Stosuje się ją zarówno podczas wizyt stacjonarnych w gabinetach lekarskich, jak i podczas popularnych ostatnio teleporad (wizyt online). To rozwiązanie, które wiele ułatwia i jest bardzo wygodne w zastosowaniu.
E-recepta wyparła receptę tradycyjną – papierową. To wiele udogodnień nie tylko dla pacjentów, ale i lekarzy oraz farmaceutów. Dodatkowym ułatwieniem jest też Internetowe Konto Pacjenta, czyli darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, która umożliwia przeglądanie swoich recept (gdyż tam są wszystkie gromadzone). W Internetowym Koncie Pacjenta jest też zapisana historia wizyt w różnych placówkach medycznych. Jednak takie konto nie jest konieczne przy odbieraniu i realizacji e-recept.
Recepta online – zalety
E-recepty to wiele dogodności w kwestii przepisanych leków. Po pierwsze przy dość powszechnych ostatnio wizytach medycznych online, podczas których nie mamy kontaktu z lekarzem, elektroniczne recepty trafiają do nas, a my mamy szanse je zrealizować. Jeśli nie możemy pochwalić się Internetowym Kontem Pacjenta, gdyż go nie założyliśmy, recepty możemy otrzymać jeszcze na dwa sposoby:
- w formie kodu SMS,
- w formie pliku PDF, który zostaje przesłany na adres mailowy.
Poza tym inaczej niż w przypadku recepty papierowej, e-recepty nie wymagają tego, by przepisane na nich leki wykupić tylko w jednej aptece, możemy je zrealizować w różnych aptekach. I trzeba przyznać, że jest to opcja bardzo wygodna. Istnieje też mniejsza szansa, że w aptece zostanie wydany niewłaściwy lek (gdyż farmaceuta źle odczyta jego nazwę). E-recepta to także udogodnienie dla lekarza, gdyż system sam wymusza uzupełnianie określonych pól. Zaletą e-recepty jest także to, że trudniej ją zgubić lub zniszczyć. Oczywiście podczas wizyty stacjonarnej często pacjent otrzymuje papierowy wydruk e-recepty. Trzeba też pamiętać o tym, że każdy przepisany lek wymaga jednej recepty – natomiast pięć takich recept może być połączonych w jedną receptę zbiorczą. Dodatkowo na jednej recepcie lekarz może przepisać pacjentowi ilość leku potrzebną do wykorzystania przez 360 dni. Udogodnieniem jest także to, że możemy otrzymać i zrealizować e-receptę bardzo szybko, bez konieczności wizyty w przychodni.
E-recepta – jak wykupić przepisane leki
Wykupienie e-recepty to sprawa bardzo prosta i wygodna. Gdy dostaniemy ją w formie wydruku w gabinecie lekarskim, trzeba postępować tak jak w przypadku tradycyjnej recepty. Jeśli zaś otrzymamy SMS-em czterocyfrowy kod, to wraz z numerem PESEL przekazujemy go farmaceucie w aptece. W razie otrzymania elektronicznej recepty drogą mailową potrzebne leki wykupujemy, okazując w aptece PDF z receptą na telefonie czy na tablecie. Konkretny lek możemy również wykupić, gdy recepta elektroniczna trafi do naszego Internetowego Profilu Pacjenta, wtedy to informacje o niej otrzymujemy SMS-em lub mailem. Jak więc widać, e-recepta to wygodne rozwiązanie dla każdej ze stron.
Tabletki antykoncepcyjne – jak otrzymać e-receptę
Tabletki antykoncepcyjne to leki, które wymagają regularnego stosowania, dlatego problemem jest fakt, gdy niespodziewanie się kończą, a czas nagli. W związku z tym najlepszym sposobem w takim przypadku jest umówienie wizyty online z lekarzem ginekologiem, naświetlenie problemu i poproszenie o e-receptę na interesujące nas tabletki. Po płatnej konsultacji – może się ona odbyć za pośrednictwem czatu, rozmowy telefonicznej czy wideo – otrzymasz receptę, którą możesz zrealizować w dowolnej aptece.