› biznes
00:33 / 23.01.2020

e-Sprawozdania Finansowe do eKRS lub KAS: szybko, łatwo, bez pomyłek

e-Sprawozdania Finansowe do eKRS lub KAS: szybko, łatwo, bez pomyłek

1 października 2018 roku weszły w życie przepisy, które od początku budziły mnóstwo obaw wśród polskich przedsiębiorców. Od tego dnia podmioty prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek dostarczania swoich sprawozdań finansowych organom publicznym w formie elektronicznej. Dotyczy to także jednostek wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego w rejestrze przedsiębiorców – takie podmioty muszą wysyłać e-Sprawozdania Finansowe do eKRS lub KAS w formie pliku xml JPK_SF.

W założeniu system ma uprościć obieg dokumentacji i wyeliminować ryzyko pomyłek, a także umożliwić szybsze weryfikowanie poprawności złożonych deklaracji. Aby było to możliwe, spółka powinna zainwestować w kompleksowe narzędzie elektroniczne, które zapewni wysyłkę sprawozdań i nie dopuści do popełnienia błędów. Jednym z najlepiej ocenianych tego typu rozwiązań jest specjalny moduł do aplikacji fillUP.

Kto musi wysyłać e-Sprawozdania Finansowe do eKRS lub KAS w formie JPK_SF?

Obowiązek ten ciąży na wszystkich podmiotach, które prowadzą działalność gospodarczą oraz są wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Są to m.in.:

 • Spółki jawne
 • Spółki partnerskie
 • Spółki komandytowe
 • Spółki komandytowo-akcyjne
 • Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
 • Spółki akcyjne
 • Spółdzielnie
 • Spółki europejskie
 • Towarzystwa reasekuracji wzajemnej
 • Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych
 • Przedsiębiorstwa państwowe

Od wprowadzenia nowych przepisów minęło już sporo czasu, jednak nadal gros przedsiębiorców podlegających obowiązkowi zmaga się z problemem automatyzacji procesu sporządzania i wysyłania e-Sprawozdań Finansowych do eKRS lub KAS. Na rynku istnieją co prawda narzędzia informatyczne stworzonego specjalnie do tego celu, ale ich zakup to spore obciążenie finansowe – nie wspominając już o konieczności przeszkolenia pracowników księgowości z obsługi oprogramowania.

Dostawca aplikacji fillUP zauważył ten problem, czego efektem jest dołączenie do programu specjalnego modułu do wysyłki online e-Sprawozdań Finansowych. Narzędzie znacząco upraszcza całą procedurę, oszczędzając tym samym mnóstwo czasu, pieniędzy i – co najważniejsze – eliminując ryzyko popełnienia błędu.

Jak to działa?

Aby wysłać e-sprawozdanie wystarczy tylko zalogować się do aplikacji fillUP i wejść do dedykowanego modułu. Znajdziemy tam zapisane pliki XML eKRS, co pozwala je odczytać i przeglądać w aplikacji. Użytkownicy z wykupionym abonamentem mają również możliwość pobrania i wydrukowania e-sprawozdania lub wysłania go w pliku PDF. To tylko wybrane funkcje, w jakie został wyposażony moduł.

Wysyłanie e-Sprawozdań Finansowych do eKRS lub KAS za pośrednictwem aplikacji fillUP jest bardzo proste i szybkie. Można m.in. błyskawicznie zaimportować dane finansowe przedsiębiorstwa bezpośrednio do e-sprawozdania, dzięki czemu nie ma ryzyka pomyłki. Dodatkowo aplikacja została napisana w taki sposób, aby na każdym etapie sporządzania sprawozdania czuwać nad poprawnością jego wypełnienia. Oczywiście narzędzie powstało ściśle według wytycznych Ministerstwa Finansów.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%