› bieżące
12:40 / 19.04.2016

Ecodriving – ekonomiczna jazda samochodem

Ecodriving – ekonomiczna jazda samochodem

Ekonomiczna jazda samochodem kojarzy się większości kierowców z powolnym, a czasem wręcza ślamazarnym poruszaniem się po drogach. Nic bardziej mylnego. Ecodriving to przede wszystkim ekonomiczny styl jazdy, którego celem jest redukcja zużywanego paliwa. Jednakże ekojazda to również systematyczna dbałość o przeglądy i serwisowanie auta, a także zrównoważone dobieranie części zamiennych.

Ecodriving kojarzy się przede wszystkim z ekologią i choć rzeczywiście taki styl jazdy jest ekologiczny, to przede wszystkim chodzi o ekonomiczne poruszanie się samochodem. Umiejętna jazda i przestrzeganie kilku zasad pozwoli na zaoszczędzenie od 5% nawet do 25% paliwa. Każdy kierowca korzystający na co dzień ze swojego samochodu z pewnością powie, że jest to już konkretna oszczędność.

Zadbaj o stan samochodu

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaka należy zrobić, aby zauważyć równice w zużyciu paliwa, jest zadbanie o stan techniczny pojazdu. Trzeba pamiętać o regularnych wymianach filtrów, oleju i innych płynów. Ponadto także systematyczne przeglądy pozwolą na szybkie wyłapanie i usuniecie nawet mniejszych usterek, które mogą powodować wzrost spalania.

Mimo iż częste przeglądy i naprawy mogą wiązać się z dodatkowymi wydatkami, to tylko pozornie zwiększa koszty eksploatacji pojazdu. Ostatnio w niektórych autoryzowanych serwisach organizowane bezpłatne lub promocyjne, sezonowe przeglądy pojazdów danej marki. Przykładem może być VW, który dla posiadaczy aut tej marki regularnie organizuje przeglądy, które niejednokrotnie są znacznie tańsze niż w zwykłych warsztatach samochodowych. Na takie akcje mogą zgłaszać się nie tylko właściciele najnowszych modeli, ale również tych nieco starszych aut.

Złote zasady ecodrivingu

Istnieje kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie pozwoli zredukować zużycie paliwa, a więc da możliwość na jednym baku przejechania większej ilości kilometrów.

Po pierwsze jazda na najwyższym możliwym biegu, a co za tym idzie na najniższych możliwych obrotach. Odpowiednie przełożenia to podstawa w mieście, a także w trasie. W zależności od rodzaju silnika optymalne obroty określa na nieco więcej niż 1000 obr./min. Przy takich obrotach nie trzeba obawiać się zgaśnięcia silnika i równocześnie osiąga się najniższe zużycie paliwa.

Jeśli auto wyposażone jest w asystenta zmiany biegów – warto z niego korzystać. Ważny jest moment zmiany biegów. Wyższy bieg należy wrzucić najpóźniej po osiągnięciu 2000 obr./min w silniku Diesla lub 2500 obr./min w silniku benzynowym.

Jak przyspieszać? Jeśli tylko to możliwe, należy pedał gazu wcisnąć zdecydowanym ruchem. Ekonomiczna jazda to nie powolne przyspieszanie. Znacznie bardziej ekonomiczne jest pewne dociskanie gazu do około 70–80% aż do osiągnięcia założonej prędkości. Zdecydowane przyspieszanie wymaga większej ilości paliwa w krótszym czasie. Po osiągnięciu danej prędkości wystraszy tylko ją podtrzymywać, delikatnie operując pedałem gazu.

Sposób hamowania to kolejny najważniejszy punkt w ekojeździe. Zawsze warto hamować z wykorzystaniem skrzyni biegów, mimo iż wymaga to od kierowcy większej uwagi i przewidywania sytuacji na drogach. Wcześniejsze łagodne hamowanie obniżając biegi, pozwala oszczędzić układ hamulcowy i zredukować zużycie paliwa poprzez odcinanie jego dopływu do silnika. Jazda na tak zwanym luzie, mimo iż nie powoduje zużycia paliwa, może być niebezpieczna, ponieważ w awaryjnej sytuacji zmniejsza kontrolę nad pojazdem i gdy liczy się czas, aby nagle dodać gazu i przyspieszyć, traci się cenne sekundy na wrzucenie biegu.

Zasad ekonomicznej jazdy jest znacznie więcej. Warto pamiętać o wyłączaniu zbędnej klimatyzacji czy nierozgrzewaniu silnika po uruchomieniu tylko ruszaniu zaraz po jego włączeniu. Jednakże powyższe trzy zasady są najważniejsze i stosowane w praktyce, pozwolą odczuć różnicę.

Ekonomiczne samochody to nie tylko najnowsze modele i auta o niskiej pojemności silnika. Ekonomiczny może być każdy samochód pod warunkiem regularnego dbania o jego stan techniczny i przestrzegania kilku zasad podczas jazdy. Ecodriving, poza aspektem materialnym, ma jeszcze jedną dodatkowa zaletę – uczy przewidywania i rozpoznawania sytuacji na drogach. Zwłaszcza w zatłoczonych miastach i na drogach szybkiego ruchu takie przewidywanie, dostosowywanie jazdy do warunków i szybkie reagowanie na dane sytuacje niejednokrotnie może pomóc unikać nieszczęśliwych zdarzeń.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%