ECUS z nowymi usługami
fot. UM Elbląg
Wprowadzenie nowoczesnych usług społecznych skierowanych do różnych grup elblążan, to właśnie ma być ECUS w nowej odsłonie. Jednostka realizuje projekt, na który pozyskała dofinansowanie ze środków rządowych i nie chce być kojarzona jako miejsce jedynie transferu pieniędzy. Nowe pomysły na funkcjonowanie ECUS prezentowano podczas konferencji prasowej.
- Startowaliśmy w konkursie ogłoszonym przez rząd dotyczącym tworzeni Centrów Usług Społecznych. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej sporządził wniosek o dofinansowanie projektu „Elbląskie Centrum Usług Społecznych”. W gronie miast na prawach powiatu byliśmy jednym z dwóch miast, które uzyskały pełne dofinansowanie, a więc 2,5 mln zł, tj. 100% ze środków Skarbu Państwa – wskazywał prezydent Wróblewski. – 5 sierpnia 2020 roku Miasto podpisało umowę z Panią Minister Marleną Maląg na dofinansowanie i rozpoczęła się diagnoza potrzeb mieszkańców w zakresie usług społecznych. W wyniku tej diagnozy został przyjęty przez Radę Miejską Program Usług Społecznych na lata 2021-2026, w programie wskazano cały pakiet usług społecznych – informował prezydent
Miasto wprowadziło i realizuje już z powodzeniem trzy usługi, jest to teleopieka, ECUS-owe TAXI oraz dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja.
- Wykorzystaliśmy doskonale ten właściwy moment kiedy była możliwość przekształcania MOPS-ów i udało się stworzyć Elbląskie Centrum Usług Społecznych i to w całości ze środków zewnętrznych – podkreślił prezydent.
- Chcemy zmienić wizerunek naszej instytucji, by nie być postrzeganym jako miejsce rozdawania pieniędzy - mówiła Beata Kulesza dyrektor Elbląskiego Centrum Usług Społecznych, prezentując nowe usługi, które zgodnie z diagnozą organizowane i kierowane będą do mieszkańców, są to:
1. Wsparcie opiekunów faktycznych oraz osób niesamodzielnych przez psychologa według indywidualnych potrzeb.
2. Edukacja praktyczna opiekunów faktycznych w zakresie bezpiecznej pielęgnacji i opieki nad osobą niesamodzielną.
3. Mobilna usługa pomocy przy drobnych domowych usterkach niewymagających natychmiastowej interwencji i uprawnień.
4. Usługi interwencyjno-opiekuńcze.
5. Kompleksowa usługa wypożyczania sprzętu rehabilitacyjnego.
6. Usługi remontowo-porządkowe: pomoc w drobnych pracach remontowych.
7. Terapia psychologiczna.
8. Terapia logopedyczna.
9. Terapia małżeńska i partnerska.
10. Mediacje.
11. Edukacja prawna według indywidualnych potrzeb.
12. Warsztaty specjalistyczne dla rodzin.
13. Spotkania warsztatowe i prelekcyjne nt. podnoszenia wiedzy i świadomości z zakresu planowania rodziny, macierzyństwa/ojcostwa, okresu ciąży i połogu, budowania kontaktu i relacji od pierwszych dni.
14. Wsparcie psychologiczne według indywidualnych potrzeb.
15. Spotkania tematyczne z wybranymi specjalistami.
16. Warsztaty specjalistyczne dla rodzin.
17. Usługi sezonowe: prace porządkowe na grobach.
- To szeroka gama usług i zmiana formuły funkcjonowania względem istniejącego wcześniej MOPS, natomiast to życie zweryfikuje, jakie usługi cieszyć się będą naprawdę powodzeniem, które pozostaną z nami na dłużej. Zakładamy tu elastyczności i możliwość zmiany w katologu tych usług - dodał prezydent.
Osoby, które chcą skorzystać z pomocy oferowanej w chwili obecnej przez ECUS mogą to zrobić dzwoniąc m.in. pod dwa numery telefonów 55 625 61 20 lub 55 625 61 30.