07:17 / 06.11.2013

Efekt współpracy z Chinami. Huawei zainwestuje w Trójmieście

Efekt współpracy z Chinami. Huawei zainwestuje w Trójmieście

fot. trojmiasto.pl

Są pierwsze efekty polsko-chińskich wizyt na rządowych i samorządowych szczeblach. Chiński koncern Huawei, czyli lider technologii informatycznych i telekomunikacyjnych na świecie podpisał umowy z dwiema firmami oraz deklarację współpracy z Invest in Pomerania – informuje portal trójmiasto.pl.

Kiedy wyśmiewano podróż przedstawicieli władz Elbląga do Chin, nikt nie pomyślał, że prezydent Grzegorz Nowaczyk obrał właśnie dobry kierunek poszukiwania inwestorów. Nie rosyjski, ale chiński biznes będzie teraz inwestował na Pomorzu.

Skorzystają na tym firmy z Gdańska i Olsztyna. Gdyńska firma Zenit i olsztyńska firma Sprint, mająca duży oddział w Gdańsku, zaoferowały Huawei współpracę w zakresie rozwiązań bazujących na technologii LTE. Współpraca ta stała się jednak możliwa dzięki wcześniejszemu podpisaniu deklaracji między koncernem Huawei, a samorządową inicjatywą Invest in Pomerania, a miało to miejsce podczas pomorskiej misji gospodarczej do Chin, która odbyła się w październiku. Przypomnijmy, że członkami Invest in Pomerania są: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, miasta Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna, InvestGDA oraz Agencja Rozwoju Pomorza, czyli koordynator inicjatywy, która ma na celu połączenie działań związanych z obsługą inwestorów zagranicznych w województwie pomorskim.

- Podpisanie deklaracji o współpracy pomiędzy Invest in Pomerania a Huawei Technologies to ważne wydarzenie inicjujące proces współdziałania w zakresie wymiany doświadczeń - mówi Dariusz Zmysłowski, Business Development Director w Huawei Polska. - To również wzajemne wsparcie w zakresie projektów dotyczących nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej dla podmiotów gospodarczych i instytucji samorządowych województwa pomorskiego. Wierzę, że zapoczątkowana współpraca będzie owocna nie tylko dla Huawei Technologies i Invest in Pomerania, ale przyczyni się do wzrostu atrakcyjności Pomorza jako regionu Polski, który stawia na innowacje i w nich doszukuje się szans rozwoju. - Wsparcie lokalnych władz samorządowych w rozmowach ze stroną chińską jest nieocenione. W hierarchicznej kulturze azjatyckiej otwiera to drogę do rozmów na najwyższych szczeblach biznesowych - ocenia Paweł Karcz, prezes firmy Zenit.

Zatem od słów do czynów. Szlak przeciera m.in. firma Zenit, która zaoferowała Huawei współpracę w zakresie rozwoju biznesu rozwiązań bazujących na technologii LTE Trunking, szerokopasmowej następczymi TETRY. Rozwiązanie oferowane przez Huawei pozwala korzystać z niezawodnej łączności głosowej, a dodatkowo udostępnia nieznane dotychczas usługi m.in. "push to video" dające możliwość transmisji strumienia wideo w czasie rzeczywistym do wielu użytkowników jednocześnie. Technologię tę mogą wykorzystywać np. w przypadku zaistnienia zdarzenia drogowego służby ratunkowe, czyli straż pożarna, pogotowie ratunkowe, czy policja, które na co dzień pracują na całkiem różnych systemach komunikacji. Drugi obszar współpracy to tworzenie nowych aplikacji integrujących eksploatowane dotychczas radiowe systemy dyspozytorskie wraz z aplikacjami GIS.

Firma Sprint łącząca kompetencje telekomunikacyjne z informatycznymi współpracuje z największymi światowymi liderami branży ICT takimi jak: Microsoft, Oracle czy IBM. Teraz również Huawei dołączył do grona partnerów. - Nawiązanie współpracy z Huawei stanowi dla naszej firmy szansę na rozwinięcie oferty w zakresie telekomunikacji radiowej w oparciu o profesjonalne rozwiązania sprzętowe naszego nowego partnera - mówi Marek Kamiński, wiceprezes firmy Sprint SA. - Bazując na wiedzy i doświadczeniu obu naszych firm będziemy dostarczać klientom najnowocześniejsze, konkurencyjne, zaawansowane usługi w innowacyjnej technologii LTE. Mamy nadzieję na rozwinięcie naszej współpracy i stworzenie nowej jakości na polskim rynku ICT.

Huawei obecne jest w 140 krajach, zatrudniając ponad 150 tysięcy pracowników. Z technologii koncernu korzysta 45 z 50 największych operatorów telekomunikacyjnych, m.in. British Telecom, Vodafone, France Telecom/Orange, Deutsche Telekom, Telefonica O2, China Telecom, China Mobile, Telecom Italia, China Unicom oraz KPN. W Polsce Huawei jest znany jako dostawca sprzętu telekomunikacyjnego dla m.in. Orange, T-Mobile, P4 - operatora sieci Play, Polkomtela, Aero 2, Hawe, GTS i Exatela oraz dla instytucji i przedsiębiorstw (m.in. ZUS).

Współpraca z trójmiejskimi firmami to nie jedyna szansa dla naszego sektora ICT. Chiński koncern intensywnie pracuje nad rozwojem nowych technologii i 13 proc. rocznego dochodu inwestuje w badania i rozwój. Huawei prowadzi aż 16 centrów badawczo-rozwojowych. Być może kolejne powstanie w Trójmieście?

źródło: trojmiasto.pl

6
6
oceń tekst 12 głosów 50%

Powiązane artykuły

Elbląg mógł wyprzedzić Gdańsk w walce o chińskie inwestycje

30.10.2013 komentarzy 35

Kiedy w 2012 r. prezydent Grzegorz Nowaczyk odwiedzał Chiny, opozycja grzmiała o egzotycznych wycieczkach. Teraz kontakty z Chinami wykorzystuje województwo...