› sport
13:44 / 03.07.2021

Egzamin na podstawowy patent żeglarski – jak się przygotować? Co trzeba umieć?

Egzamin na podstawowy patent żeglarski – jak się przygotować? Co trzeba umieć?

Posiadanie uprawnień na samodzielne kierowanie jachtem nie jest co prawda koniecznością w niektórych sytuacjach, ale stwarza zdecydowanie więcej możliwości. Aby uzyskać patent żeglarski, trzeba zdać specjalny egzamin, na który składają się zagadnienia związane z obsługą jednostki oraz generalną wiedzą o nich. Zastanawiasz się, co warto wiedzieć o egzaminie? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Czy do przystąpienia do egzaminu wymagany jest kurs żeglarski?

Zanim dowiesz się, co trzeba wiedzieć, warto sprecyzować, czy przepisy określają obowiązek uczestniczenia w kursie. Otóż odbycie przeszkolenia pod okiem specjalisty nie jest wymagane. Każdy może zatem samodzielnie opanować podstawy poprzez uważną lekturę książek, a czasami także praktyki pod okiem doświadczonych żeglarzy, na przykład z rodziny. Jeśli nie masz takich możliwości i musisz radzić sobie samodzielnie, najlepszy wybór to profesjonalna szkoła żeglarska, gdzie stopniowo poznasz wszystkie najważniejsze elementy sztuki nawigowania jachtami.

Jak wygląda część teoretyczna egzaminu na patent żeglarza jachtowego?

W przypadku żeglowania nie uciekniesz przed odpowiednią literaturą – w końcu skądś musisz czerpać wiedzę! Odpowiednie przygotowanie merytoryczne jest niezwykle istotne szczególnie wtedy, gdy nie uczestniczysz w profesjonalnym kursie żeglarskim. Sam test składa się z aż 75 pytań jednokrotnego wyboru, a na jego rozwiązanie masz 90 minut. Pozytywny wynik otrzymuje się po udzieleniu minimum 65 prawidłowych odpowiedzi.

Jakie pytania mogą paść w trakcie egzaminu?

Mimo że w Internecie krążą pojawiające się pytania z egzaminu na patent żeglarza jachtowego, to trzeba pamiętać, że nie jest to baza. W skład zagadnień wchodzą: przepisy o prawie drogi na morzu oraz przeciw zanieczyszczaniu wód, elementy budowy jachtu, teoria żeglowania (czyli np. praca żagli w zależności od pogody), meteorologia, umiejętność korzystania z map oraz podstawowe elementy ratownictwa.

Część praktyczna egzaminu – co trzeba o niej wiedzieć?

Po zdaniu części teoretycznej przychodzi czas na praktykę. Tutaj egzamin koncentruje się na odpowiednich manewrach, dzielonych na podstawowe i dodatkowe. Do tych pierwszych należą m.in. zwroty przez sztag i rufę, odejście i dojście do nabrzeża i alarm człowiek za burtą. Drugie nie są obowiązkowe i obejmują przykładowo dojście oraz odejście od boi czy holowanie jachtu.

Oprócz manewrów ważną kategorią są prace bosmańskie. Należy do nich przede wszystkim znajomość podstawowych węzłów: prostego, refowego, rożkowego, knagowego, ósemkowego, ratowniczego, cumowego, sztyku i buchty. Do prac należy także usuwanie nieskomplikowanych usterek olinowania bądź kadłuba, a przede wszystkim kierowania załogą, którego część stanowi egzaminator. Jeśli zachodzi konieczność zwrócenia mu uwagi, zdający ma prawo to zrobić.

Egzamin na patent żeglarski wiąże się z pewnymi kosztami oraz przede wszystkim koniecznością nabycia konkretnych umiejętności. Żeglowanie przynosi jednak sporo radości, więc zdecydowanie warto spróbować swoich sił.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%