EKO o likwidacji Straży Miejskiej
fot. Robert Ijuh
Rok 2014 zapowiada się wyjątkowo ciekawie, 25. rocznica wolnych wyborów, upadku komunizmu i nastania demokracji, ten rok to również czas wyborów samorządowych w listopadzie. Dlatego też można przypuszczać, że zapowiada nam się rok cudów, obiecanek cacanek i gruszek na wierzbie.
Przedsmak prawdziwego festiwalu obietnic mieliśmy z zeszłym roku podczas referendum, a następnie w przedterminowych wyborach do naszego samorządu. Jedną z takich zapowiedzi była likwidacja Straży Miejskiej przez ówczesnego kandydata, a dzisiejszego Prezydenta Jerzego Wilka.
Jako Stowarzyszenie rozpatrujemy inicjatywę zorganizowania przez Kongres Nowej Prawicy (KNP) referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w kilku aspektach.
Straż Miejska w Elblągu powołana została 24 października 1996 r. uchwałą nr XX/368/96 przez Radę Miejską w Elblągu. Straż Miejska jako nowy wydział wszedł w strukturę organizacyjną Urzędu Miasta. W grudniu 2002 r. została podjęta uchwała o utworzeniu jednostki organizacyjnej Straż Miejska w Elblągu, która pokrywa swoje wydatki bezpośrednio z budżetu miasta.
1. Aspekt społeczny.
Do zadań, którymi głównie zajmuje się powołana formacja należy wykonywanie czynności administracyjno-porządkowych, a szczególnie zapewnienie ładu, porządku i czystości na terenie miasta, kontrola przestrzegania przepisów gminnych związanych z działalnością publiczną, ujawnianie wykroczeń i ściganie sprawców, inicjowanie działań mających na celu zapobieganie popełnienia przestępstw, kontrola przestrzegania przepisów sanitarno-porządkowych. Krótko mówiąc jest ważną jednostką współpracującą z policją, zapewniającą bezpieczeństwo mieszkańcom. Zadania Straży Miejskiej
http://www.strazmiejska.elblag.eu/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=4&Itemid=4
2. Aspekt prawny.
Powołać i zlikwidować Straż Miejską może Rada Miasta Elbląg (notabene pół roku temu wybrana w referendum przez mieszkańców Elbląga), bez zbędnego nadużywania narzędzia demokracji bezpośredniej jakim jest referendum, co w tej sytuacji byłoby nadużyciem implikującym jedynie koszty. Bardzo martwi nas brak wiedzy w zakresie elementarnych spraw dotyczących samorządu. Należy pamiętać, że Miastem rządzi władza uchwałodawcza czyli Rada Miasta, a wykonawcą poleceń, czyli uchwał i administrowaniem zajmuje się Prezydent, jako władza wykonawcza.
3. Aspekt Polityczny.
Elbląski Komitet Obywatelski nie wspierał Jerzego Wilka, ani w I, ani w II turze wyborów samorządowych w czerwcu 2013 roku. Nie wierzyliśmy w realizację politycznych obietnic składanych przez obecnego Prezydenta, tak więc nie jesteśmy zakładnikami tej populistycznej obietnicy składanej przed elektoratem i nie czujemy się oszukani poprzez fakt nie rozwiązania Straży Miejskiej.
Rozumiemy, że Elbląg jest dużym miastem i obywatele mają prawo skupiać się wokół partii, stowarzyszeń oraz ruchów, dążąc do realizowania swoich zadań. Takie prawo ma również KPN pod przewodnictwem pana Megera, lecz bez nadużywania narzędzi demokracji, zgodnie z prawem i na zasadach uwzględniających ogólne dobro.
W propozycji referendum dostrzegamy jedynie chęć zaistnienia, zdobycia elektoratu przez KPN - partię, która w ostatnich wyborach uzyskała bardzo skromny wynik nie przekraczając progu wyborczego. W działaniu tym dostrzegamy, raczej chaos niż możliwość rozwiązania problemu zasadności istnienia i działania Straży Miejskiej.
Prezydent Wilk, podczas ostatniego spotkania przy stoliku konsultacyjnym, przekazał informację, że Komendant Policji w Elblągu oraz Komendant Policji w Olsztynie negatywnie zaopiniowali pomysł likwidacji Straży Miejskiej w Elblągu. Dla Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego jest to bardzo ważna, kluczowa opinia, która dodatkowo uzasadnia nasze stanowisko.
Sugerujemy KNP, aby na zasadach konsultacji społecznych doszło do debaty na temat zasad działania, kompetencji oraz zadowolenia lub nie z funkcjonowania Straży Miejskiej w Elblągu. Dałoby to podstawę do rozwiązania problemu, zgodnie ze stanowiskiem grup społecznych Elbląga.
Elbląski Komitet Obywatelski stoi na stanowisku, że należy zrestrukturyzować skład osobowy oraz formułę działania Straży Miejskiej. Jesteśmy przekonani, że w Straży Miejskiej w większości pracują osoby rzetelnie, profesjonalnie wykonujące swoje obowiązki zawodowe.
Reasumując trudno jest nam zrozumieć obecną, wielką nagonkę medialną na Straż Miejską, likwidację Straży argumentowaną niedotrzymaniem referendalnej obietnicy politycznej i nadmiernym wypisywaniem mandatów, nie zaś argumentami wynikającymi z gruntownej analizy problemu.
Referendum w sprawie odwołania Straży Miejskiej uznajemy za temat zastępczy. Wzywamy do zajęcia się kluczowymi dla miasta sprawami jak likwidacją ZBK, reorganizacją ZKM, EPEC, EPWiK, gdyż te właśnie działania spowodują, że zwykły mieszkaniec odczuje poprawę poziomu życia w Elblągu.
Dariusz Babojć
Prezes Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego