› inwestycje komercyjne
10:58 / 18.07.2012

Ekologiczna energia i ciepło. W Elblągu powstaje blok na biomasę

Ekologiczna energia i ciepło. W Elblągu powstaje blok na biomasę

fot. Energa

W elbląskiej elektrociepłowni należącej do spółki ENERGA Kogeneracja, od ubiegłego roku trwa budowa bloku energetycznego do produkcji energii elektrycznej i ciepła z biomasy. Właśnie zakończył się jeden z ważniejszych etapów tej realizacji. Zamontowany został walczak - „serce” kotła, oraz inne elementy układu podstawowego maszynowni tj. turbina parowa, generator o mocy elektrycznej 25 MWe oraz kondensator.

- Realizowana przez spółkę ENERGA Kogeneracja inwestycja sprawi, że w Elblągu powstanie jedna z największych w Polsce jednostek wytwórczych wykorzystujących wyłącznie odnawialne biopaliwa – informuje Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy ENERGA. - Planowana roczna produkcja w nowym bloku wyniesie ponad 200 000 MWh energii elektrycznej oraz 796 000 GJ ciepła.

Budowa bloku na biomasę rozpoczęła się w ubiegłym roku. Jednym z najważniejszych elementów kotła jest walczak, w którym następuje separacja pary z wody. Urządzenie ma długość 15 m, średnicę 1,5 m i wagę 24 tony. Zakończony został również montaż turbiny parowej z przekładnią o łącznym ciężarze 118 ton. Wraz z turbiną zainstalowano podstawowe elementy maszynowni – generator o mocy 25 MW (o wadze 50 ton), który zamieni pracę wykonywaną przez turbinę na prąd oraz kondensator (o wadze 48 ton).

Łączny ciężar zainstalowanych elementów to około 240 ton. Ich montaż wymagał specjalnie przystosowanych maszyn, m.in. dźwigu TC-2800 mogącego podnieść aż 700 ton. Urządzenia  trafiły do Elbląga z różnych zakątków Europy. Turbina została wyprodukowana w Czechach, kondensator w Hiszpanii, generator w Holandii, a przekładnia we Francji.

Na cieple i prądzie skorzystają elbląskie firmy, a wśród nich Grupa Żywiec, która realizuję własną wizję Zielonego Browaru. Należący do Żywca elbląski Browar od kilkudziesięciu lat kupuje od Energi energię cieplną w postaci pary technologicznej.

- Inwestycja przyczyni się do zaktywizowania gospodarki regionu – podkreśla Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy ENERGA. - Spalanie biomasy wygeneruje popyt na słomę jako surowca służącego do produkcji pelletu, a to oznacza rynek zbytu i dodatkowe źródło dochodu dla rolników. To także dodatkowe wpływy do budżetu miasta z tytułu podatków oraz możliwość powstania nowych miejsc pracy w zakładach produkujących pellety w województwie warmińsko-mazurskim i województwach do niego przyległych.

Nowy blok będzie mieć pozytywny wpływ na środowisko oraz rozwój Elbląga, znacząco poprawiając bezpieczeństwo energetyczne miasta. Dzięki niemu Energa Kogeneracja zwiększy własne moce wytwórcze, pozyska kolejne odnawialne źródło energii oraz zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery o około 120 tys. ton rocznie.

Projekt jest jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach strategii Grupy ENERGA na lata 2009-2015  zakładającej osiągnięcie pozycji lidera w budowie rozproszonych, w szczególności odnawialnych, źródeł wytwarzania energii. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii Grupa zamierza spełnić najbardziej restrykcyjne wymogi związane z ochroną środowiska.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 4