› bieżące
19:58 / 25.09.2014

EKOnomiczna propozycja. Czy powstanie Aglomeracja Elbląska?

EKOnomiczna propozycja. Czy powstanie Aglomeracja Elbląska?

Elbląska Koalicja Obywatelska proponuje połączenie miasta Elbląg z gminą wiejską Elbląg. To, według działaczy EKO, spowoduje poprawę sytuacji finansowej i gospodarczej naszego miasta i regionu. Jako przykład podawany jest tu wariant zielonogórski. Drugim etapem jest zaś łącznie powiatu grodzkiego i ziemskiego.

Połączenie miasta i gminy wiejskiej to nie tylko zwiększenie obszaru miasta, ale również możliwość pozyskania z budżetu państwa sporego wsparcia finansowego. Takie unormowania prawne, jak wskazywał Stefan Rembelski, są zapisane w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Za połączenie gmin przyznawana jest specjalna premia finansowa. W takim przypadku podniesiony zostaje o 5 punktów udział nowej gminy w podatku PIT. W przypadku Elbląga, przez 5 lat może to być nawet 108 mln zł rocznie (dla połączonych już samorządów).

Kolejnym etapem byłoby zaś połączenie powiatu ziemskiego i elbląskiego, w jeden region, który tworzyłby Aglomerację Elbląską.

- To może stworzyć szansę dla naszego regionu i miasta na wyjście z zapaści finansowej i gospodarczej. Wszystko jest zgodne z prawem i realne do przeprowadzenia, podobnie stało się w przypadku Zielonej Góry – przekonywał Paweł Nieczuja-Ostrowski. - Jeśli władze samorządowe miasta i gminy dojdą do porozumienia, takie połączenie gmin mogłoby wejść w życie już 1 stycznia 2016 r.

Cezary Balbuza, kandydat na prezydenta miasta, wskazuje także, że dzięki takiej fuzji nasze miasto uzyska szybki dostęp do atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, które obecnie znajdują się w granicach gminy wiejskiej Elbląg.

- Gmina wiejska i tak jest uzależniona od miasta. Choćby jeśli chodzi o usługi komunalne – mówił Balbuza. - Samorządy powinny szybko dojść do porozumienia w tej sprawie. Ponadto ten projekt wpisuje się w założenia Strategii Elbląga.

Paweł Nieczuja-Ostrowski zasygnalizował, że w Sejmie jest już projekt połączenia powiatów ziemskich i grodzkich. Jednak te unormowania nie zakładają wypłacania premii samorządom za połączenie.

- Warto więc teraz z tego pomysłu skorzystać, aby otrzymywać z budżetu państwa realne wsparcie finansowe – dodał.

Po połączeniu obu powiatów łączna premia z budżetu państwa wyniosłaby prawie 140 mln zł.

Jak się okazuje, to nie jedyny argument przemawiający za połączeniem Elbląga i gminy wiejskiej. W kontrakcie zielonogórskim, który reguluje wszystkie zasady połączenia gmin zapisano, że podatki lokalne ustala się na najniższym poziomie. Czyli po połączeniu naszych gmin elblążanie płacili by podatki lokalne w takiej wysokości, jaka teraz obowiązuje na terenie gminy wiejskiej.

Następstwa utworzenia Aglomeracji Elbląskiej to:

Miasto Elbląg, już bez powiatowego charakteru, wejdzie w skład Powiatu Elbląskiego jako centralny ośrodek Aglomeracji Elbląskiej.

Powiększony o miasto Powiat Elbląski przejmie prowadzenie zadań powiatowych na terenie Elbląga, jak też związane z nimi środki budżetowe.

Dzięki temu możliwe będzie skupienie się miasta na realizowaniu planowej polityki prowadzącej do rozwoju Aglomeracji Elbląskiej.

Zgodnie z zapisami Ustawy Kodeks Wyborczy z 5 stycznia 2011 r. (art. 418), Rada Miasta Elbląga będzie musiała dokonać podziału Elbląga na stałe jednomandatowe okręgi wyborcze.

 

70
22
oceń tekst 92 głosów 76%