› poradnik
09:46 / 16.03.2016

Ekspres do kawy - jaki wybrać?

Ekspres do kawy - jaki wybrać?

Publikowane każdego roku przez organizację Euromonitor statystyki dotyczące spożycia kawy w poszczególnych krajach dowodzą, że Polacy mieszczą się w pierwszej dziesiątce najchętniej sięgających po kawę narodów na świecie. Pod względem ilości wypijanej każdego dnia kawy, mieszkańcy kraju nad Wisłą zostawiają w tyle nawet te kraje, które generalnie kojarzone są z kulturą picia kawy, jak choćby Włochy.

Ilość kontra jakość

Dlaczego to właśnie jednak kraj leżący na Półwyspie Apenińskim jest uważany za europejską ojczyznę kawy, a nie Polska? Cóż, malkontenci pewnie stwierdzą, że cały sekret tkwi w doskonałym marketingu włoskich palarni kawy, które sprzedają swoje produkty na cały świat, lecz fakty są takie, że o ile Polacy w przypadku kawy stawiają głównie na ilość, o tyle Włosi dbają głównie o jakość. Być może jest to krzywdząca generalizacja, lecz ciężko oprzeć się wrażeniu, że znalezienie dobrej kawy nad Wisłą jest niełatwym zadaniem i dotyczy to zarówno kawiarni, jak i domów prywatnych, gdzie dominuje podłej jakości kawa rozpuszczalna lub najtańsze warianty kawy mielonej. A w rzeczywistości, przygotowanie rzeczywiście dobrej kawy wymaga naprawdę sporo wysiłku!

Jak przygotować dobrą kawę?

Niby o gustach się nie dyskutuje, lecz trudno oprzeć się wrażeniu, że przygotowanie naprawdę dobrej kawy nieco przerasta Polaków, głównie ze względu na ilość czasu, jaki pochłania. Na początek, warto wspomnieć o tym, że naprawdę dobra kawa to taka, która parzona jest w oparciu o świeżo zmielone ziarna. Tylko takie działanie zapewni odpowiedni aromat znajdującemu się w filiżance płynowi. Niestety, mielenie ziaren kawy i późniejsze ich parzenie zajmuje znacznie więcej czasu niż dolewanie wrzątku do gotowych, zmielonych przez producenta, ziaren. A jak wiadomo, o poranku czasu każdemu brakuje! Smakosze prawdziwej kawy nie stoją jednak na przegranej pozycji - w bardzo łatwy sposób można bowiem zapewnić sobie kawę niczym z prawdziwej włoskiej kawiarni, a jej przygotowanie wcale nie musi zajmować więcej czasu niż wypicie! Jak to możliwe? Odpowiedź brzmi: ekspresy do kawy! Zakup ekspresu do kawy może być doskonałą decyzją dla tych osób, które chciałyby się delektować zapachem i aromatem pysznej kawy w dowolnym wydaniu, o dowolnej porze dnia. Na rynku dostępnych jest kilka wariantów ekspresów do kawy, które umożliwią każdemu przygotowanie napoju idealnego do własnych oczekiwań.

Rodzaje ekspresów do kawy

Generalnie, wyróżnić można trzy rodzaje ekspresów ciśnieniowych do kawy:

  • ekspresy automatyczne
  • ekspresy kolbowe
  • ekspresy kapsułkowe

Ogólnie rzecz biorąc, ich praca opiera się o przepływającą pod sporym ciśnieniem wodę, która miesza się ze świeżo zmielonymi ziarnami kawy (ekspresy kolbowe), tworząc tym samym idealną mieszankę, porównywalną wręcz pod względem doznań smakowych z własnoręcznie zmielonymi ziarnami. Użytkowanie takiego ekspresu wymaga nieco więcej zachodu niż eksploatacja ekspresu automatycznego (o którym za chwilę), lecz jednocześnie umożliwia osobie przyrządzającej napój dokładną kontrolę nad końcowym rezultatem- użytkownik sam dobiera ilość kawy, umieszcza ją w ekspresie i decyduje o czasie zaparzania. To idealne rozwiązanie dla osób chcących poczuć się niczym prawdziwy barista! Ciekawą propozycją dla miłośników kawy, którzy niekoniecznie chcą zajmować się takimi szczegółami, lecz po prostu pragną napić się dobrej kawy, mogą być automatyczne ekspresy. Jak można przeczytać na stronie firmy Krups, takie urządzenia umożliwiają przygotowanie aż 17 zupełnie różnych rodzajów kawy! Obok standardowych elementów, automatyczne ekspresy do kawy posiadają także dyszę do spieniania mleka, co jest świetną wiadomością dla fanów cappuccino czy latte!

Kawa za naciśnięciem przycisku

Równie popularne są ekspresy do kawy działające w oparciu o kapsułki zawierające ziarna kawy. To całkiem niezła propozycja dla tych smakoszy czarnego napoju, którzy lubią eksperymentować z nietuzinkowymi smakami, a jednocześnie nie mają zbytnio czasu na własnoręczne przygotowywanie kawy. Kapsułki dostępne są na rynku w całej gamie smaków - wybór zależy tylko i wyłącznie od fantazji użytkownika. Bez nadmiernego wysiłku można w tym samym czasie przyrządzić pyszną kawę o smaku latte czy typowe espresso. Obsługa takiego ekspresu jest bajecznie wręcz prosta, wystarczy bowiem włożyć odpowiednią kapsułkę, nacisnąć przycisk i po kilkunastu sekundach w filiżance pojawi się pachnący, aromatyczny napój. Co ciekawe, kawa z kapsułki nie pozostawia praktycznie żadnych osadów, co eliminuje konieczność uciążliwego mycia naczyń z pozostałości kawy.

Kawa jak w kawiarni?

Jak widać, istnieje kilka sposobów na to, by mieć w domu kawę niczym z prawdziwej włoskiej kawiarni. Ekspres do kawy może być niezłym dodatkiem do każdego domu!

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%