› inwestycje drogowe
13:35 / 24.09.2012

Ekspresowa „siódemka” na razie tylko w kawałkach

Ekspresowa „siódemka”   na razie tylko w kawałkach

fot. Rafał Kadłubowski

Jeszcze w listopadzie kierowcy pojadą nowym odcinkiem drogi S7 z Olsztynka do Nidzicy. Po jego oddaniu do użytku, ekspresówka z Gdańska do Warszawy liczyć będzie 78 km. Co z pozostałymi 260 kilometrami? Obecnie na ich realizację nie ma zapewnionych funduszy. Być może znajdą się jesienią, gdy rząd ogłosi "Program budowy dróg krajowych 2014-2020".

Na budowę pozostałej ekspresowej siódemki, potrzeba 16 mld zł. Dwa lata temu taką właśnie kwotę ucięto z Funduszu Drogowego, co poskutkowało anulowaniem kilku ogłoszonych już przetargów m.in. na odcinki Koszwały - Kazimierowo, Miłomłyn - Olsztynek czy Nidzica - Napierki.

Na dzień dzisiejszy dwupasmową ekspresówką na trasie Obwodnica Trójmiasta – Warszawa, można poruszać się na kilku odcinkach. Wśród nich znajduje się m.in. Południowa Obwodnica Gdańska (18 km), obwodnica Elbląga – Miłomłyn (55,6 km) oraz  obwodnica Płońska (5 km). Jeszcze w tym roku, bo w listopadzie otwarty zostanie, liczący 26 km odcinek z Olsztynka do Nidzicy.

Gotowe są już projekty budowlane i wydane pozwolenia na budowę, kolejnych fragmentów S7. Mowa o odcinkach Miłomłyn – Ostróda (9,5 km), obwodnicy Ostródy (9,7 km), Ostróda – Olsztynek (20,5 km) oraz Nidzica – Napierki (20,3 km). Jak zapewnia olsztyński oddział GDDKiA, z chwilą uruchomienia środków przez państwo, na wszystkie wspomniane odcinku ruszą przetargi na wykonawstwo.

Niedawno, bo w czerwcu oddział gdański GDDKiA wyłonił projektanta odcinka z Koszwał do Kazimierzowa (41,5 km). Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym wcześniejszym materiale.

W chwili obecnej trwają przetargi na wykonanie koncepcji programowych odcinka z Napierek (granica woj. warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego) do Płońska (73 km). Zadanie to zostało podzielone na dwa postępowania. Pierwsze dotyczy odcinków: Napierki – Mława (14 km) oraz Mława – Strzegowo (21,5 km), z kolei drugie obejmuje odcinki Strzegowo – Pieńki (22 km) oraz Pieńki – Płońsk (13,75 km). Oba przetargi zostały ogłoszone pod koniec lipca, a ich rozstrzygnięcie zaplanowano w październiku.

Koncepcje programowe dla tych fragmentów „siódemki”, mają być gotowe w ciągu 18 miesięcy od chwili podpisania umowy z ich wykonawcą. Odcinki S7 od Napierek do Płońska, realizowane będą w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że ich wykonawca najpierw opracuje projekt budowlany i wykonawczy, a następnie przystąpi do robót budowlanych.

Ruszyły także przetargi na ponowne sporządzenie dokumentacji, która jest niezbędna do uzyskania cofniętej decyzji środowiskowej dla odcinków: Płońsk – Czosnów (34,8 km) oraz Czosnów – Warszawa (22,5 km). W pierwszym przypadku ostateczna decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach ma być wydana do końca 2014 r. W tym samym terminie powinniśmy również poznać ostateczny przebieg trasy Bemowo – Czosnów. Dodać należy, że droga S7 na odcinku od Płońska do Warszawy, będzie posiadać w obu kierunkach, dwie jezdnie z trzema pasami ruchu.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Będą środki na budowę kolejnych dróg ekspresowych. Zielone światło dla rozbudowy S7

15.10.2012 komentarzy 1

W latach 2012-2015 na autostrady i drogi krajowe rząd zamierza przeznaczyć 43 mld zł. Ponad 30 mld zł mają natomiast sięgać w najbliższych 3 latach, wydatki...

Strabag poprawi sam siebie. GDDKiA nakazała kolejną naprawę S7 koło Miłomłyna

18.10.2012

Wadliwy fragment drogi S7 koło Miłomłyna, czekają kolejne prace naprawcze. Wykryta w czerwcu usterka, polega na osiadaniu nawierzchni obu jezdni na odcinku 40 m....

Ponad 30 km dwujezdniowej „siódemki” z Olsztynka do Nidzicy otwarte dla ruchu

09.11.2012

Od wczoraj droga ekspresowa S-7 Olsztynek – Nidzica jest już w pełni dostępna dla kierowców. W czwartek, 8 listopada po godzinie 10 ruch został...