Elbing nie jest przeszłością. Nadal istnieje w USA, w stanie Kansas
fot. Wikimedia Common
W Ameryce nie ma niestety Elbląga, ale jest za to Elbing. Założyli go 18 maja 1887 roku mennonici, którzy uciekli z Prus Wschodnich przed prześladowaniami.
Mennonici, wyznanie chrześcijańskie, jeden z nurtów anabaptyzmu powstało w 1539 roku Holandii. Przyjęło nazwę od swego założyciela Menno Simmonsa. Po kilkunastu latach rozpoczęły się prześladowania. Mennonici uznali, że najlepiej będzie im na Żuławach. Pod polskim panowaniem żyło im się w miarę spokojnie. W 1590 roku zbudowali w Elblągu dom modlitwy. Kamienica przetrwała do dziś na Starym Mieście, przy ul. Garbary 12.
Po rozbiorach sytuacja diametralnie się zmieniła. Rozpoczęły się prześladowania. Mennonici znów musieli szukać nowego miejsca do życia. Postanowili opuścić Europę i udać się do Ameryki Północnej. Jednym z nich był elblążanin Jakub W. Regier. Wraz z innym współwyznawcami osiedlił się w hrabstwie Butler w Stanie Kansas.
Regier miał szczęście, sprzedał 80 hektarów ziemi budowniczym kolei za 5000 dolarów. Wielkie zmiany nastąpiły, gdy w 1887 roku inwestycja była gotowa. 18 maja osadnicy założyli miasto. Pan Jakub poddał pod głosowanie trzy propozycje nazwy: Elbing, Danzig (Gdańsk) i Marienburg (Malbork). Wygrała pierwsza nazwa.
W ciągu kilku miesięcy ludzie zaczęli budować domy i przedsiębiorstwa. Do listopada cztery pociągi pasażerskie (po dwa w każdym kierunku) przejeżdżały przez Elbing. Dostarczały i odbierały przesyłki dwa razy dziennie. Poczta została przeniesiona z wymarłego miasta Worth 2 listopada 1887 r.
Elbing nadal jest na mapach USA. Według spisu powszechnego z 2010 roku w mieście przebywało 229 osób. Średnia wieku wynosiła 30,8 lat.
Wykorzystano informacje z Wikimedia Commons i strony www.powiat.elblag.pl