› relacje
00:09 / 05.04.2019

Elbląg. 18-letni Chińczyk zainaugurował międzynarodowy konkurs

Elbląg. 18-letni Chińczyk zainaugurował międzynarodowy konkurs

fot. Marcin Mongiałło

Trwa Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych. 160 uczestników rywalizuje o nagrody, wśród nich dwoje uczniów elbląskiej szkoły muzycznej. Imprezę oficjalnie zainaugurował wczoraj (4.04) koncert w wykonaniu wiolonczelisty Yibai Chen i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Konkurs potrwa do niedzieli. 

Już po raz trzeci w Elblągu odbywa się Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych.

Do rywalizacji stanęli najzdolniejsi adepci gry na wiolonczeli, skrzypcach, altówce i kontrabasie. Przez 4 dni ponad 160 uczestników konkursu z Polski i zagranicy (z Norwegii, Szwecji, Niemiec, Ukrainy) w klasie skrzypiec, altówki, wiolonczeli i kontrabasu będzie prezentowało swoje umiejętności. Oceni je jury, składające się z wybitnych profesorów polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Przesłuchania konkursowe odbywają się w Sali Koncertowej i Kameralnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych oraz w Sali Koncertowej Ratusza Staromiejskiego. Wstęp jest wolny. 

Uczniowie elbląskiej szkoły muzycznej także biorą udział w koncercie. 

Dziś (5.04) po 18.30  wystąpi Paweł Szukiewicz, reprezentujący ZPSM im. K. Wiłkomirskiego w Elblągu. Jego nauczycielem jest Anna Fiedeo, będzie  akompaniawał – Michał Krężlewski. W  programie: C. Saint – Saëns – Koncert skrzypcowy h – moll op. 61 cz. I P. Sarasate – Introdukcja i Tarantella op. 43 

7 kwietnia po godz. 10.00 wystąpi Aleksandra Zyborowicz – 7 lat – skrzypce, 4 rok nauki – altówka ZPSM im. K. Wiłkomirskiego w Elblągu. Nauczyciel – Karol Sienkiewicz .Akompaniator – Paweł Poterewicz. Program: W. Borysowski – Wulkan C. Forsyth – Koncert g – moll cz. I 

Koncert laureatów planowany jest na niedzielę (7.04) o godzinie 16 w sali elbląskiej szkoły muzycznej. 

Wczoraj (4.04) odbył się koncert inauguracyjny. Solistą był Yibai Chen, 18-letni wiolonczelista, który w lutym tego roku został laureatem III nagrody Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.  Zagrał on z Elbląską Orkiestrą Kameralną  Koncert wiolonczelowy c-dur Haydna. Nasi kameraliści zagrali Divertimento f-dur Mozarta oraz Symfonię kameralną c-moll  Szostakowicza. Ten ostatni utwór oklaskiwała nie tylko publiczność, ale i  Yibai Chen. Wyglądała na to, że interpretacja elblążan bardzo mu się podobała.Koncert zakończył  Oberek na orkietrę smyczkową, Romualda Twardowskiego. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 15