› bieżące
10:20 / 29.03.2013

Elbląg chce aktywacji szlaku wodnego im. Króla Stefana Batorego

Elbląg chce aktywacji szlaku wodnego im. Króla Stefana Batorego

Elbląg chce aktywacji żeglugi turystycznej na szlaku wodnym im. Stefana Batorego. Nasze miasto jest członkiem rady programowej tego projektu od 2011 r. Jak mówi Jerzy Wcisła, dyrektor biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu, szlak może ożywić turystykę wodną w naszym regionie oraz na Zalewie Wiślanym.

- W listopadzie 2011 roku nasze miasto przystąpiło do rady programowej szlaku wodnego im. Stefana Batorego. Reprezentuję w radzie nasze miasto, a także marszałka naszego województwa. W 2012 r. zaproponowaliśmy przekształcenie luźnego związku w stowarzyszenie. Zadanie realizuje nasze biuro. Pilotuje te działania Regina Czymbor – mówi Jerzy Wcisła.

Szlak wodny im. Stefana Batorego cały czas jest drożny i zdatny do żeglugi. Ma ogromne walory turystyczne i historyczne, które można wykorzystać do aktywacji turystyki wodnej w Elblągu i w najbliższej okolicy. - To doskonała okazja do organizowania różnych produktów turystycznych na bazie tego szlaku wodnego – dodaje Jerzy Wcisła. - Chcemy aby szlak wodny im. Stefana Batorego przynosił naszemu miastu wymierne korzyści.

Aktywacja tego szlaku wodnego może też przynieść wymierne korzyści dla ruchu turystycznego na Zalewie Wiślanym.

- Zalew jest nie wykorzystanym potencjałem turystycznym. Z naszych ustaleń wynika, że po tym akwenie wodnym może pływać nawet 1200 jachtów i nie będzie tłoku. Tymczasem obecnie mamy jedynie 400 miejsc postojowych – mówi Jerzy Wcisła. - Musimy zabiegać o to, aby wokół akwenu Zalewu Wiślanego kwitła turystyka wodna, powstawały nowe atrakcje i obiekty turystyczne. Zwłaszcza, że żeglarze coraz chętniej przenoszą się z Wielkich Jezior Mazurskich właśnie na Zalew Wiślany.

Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego
W XVI wieku król Polski Stefan Batory, mając kłopoty ze spławianiem polskich towarów do Gdańska, wytyczył nowy wodny szlak towarowy, łączący Wisłę z Niemnem. Miał też zamiar zbudować kanał łączący Zalew z Bałtykiem. Na szlaku zbudowano (w XIX wieku) m.in. Kanał Augustowski o dł. 101 km (80 km w Polsce, 18 na Białorusi) z 18 śluzami (14 w Polsce). W 2007 roku z inicjatywy burmistrza dzielnicy Warszawa Targówek powstała idea odrodzenia szlaku. Ideę rozszerzono o drugą część: Wisłą na Zalew Wiślany – po drodze jest Zalew Zegrzyński i Zbiornik Włocławski.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 1