› dzieci i rodzina
14:48 / 09.10.2012

Elbląg Czyta Dzieciom już od roku

Elbląg Czyta Dzieciom już od roku

Rok temu we wrześniu odbyło się pierwsze ze spotkań z książką pod hasłem Elbląg Czyta Dzieciom. Jak dziś przyznaje Anna Łebek-Obrycka ze Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych, koordynatorka akcji, w ciągu tego roku przybyło i miłośników wspólnego czytania, i partnerów, i wolontariuszy, bez których wydarzenie nie nabrałoby takiego rozpędu. Swoją rolę mają w tym też bohaterowie książkowych spotkań. Niedzielne umilał Kubuś Puchatek.

Ten, który niezwykle ceni sobie przyjaźń, a jego znakiem rozpoznawczym są puste baryłki miodu, był bohaterem niedzielnego spotkania z książką. Pełną ciekawych dźwięków przygodę Kubusia Puchatka przedstawił zespół Agencji Reklamowej CONTACT – partner strategiczny akcji. Wciągnięte do wspólnej zabawy dzieciaki od teraz będą mogły czytać książki ze swoim nowym, misiowym przyjacielem, który był podarunkiem podczas roczkowego spotkania z książką. A czytać powinni codziennie, przynajmniej przez 20 minut – bynajmniej taką obietnicę uroczyście złożyli razem z rodzicami podczas niedzielnego spotkania.
 
Atrakcje towarzyszące czytaniu
Miś towarzyszył dzieciom również i podczas warsztatów, które odbyły się tuż po czytaniu. Stworzyły go same, na specjalnym materiale, który na co dzień wykorzystywany jest do tworzenia reklamowych form przestrzennych. Tradycyjnie – w zabawach z farbkami niezastąpieni w pomocy okazali się dorośli. I właśnie na taką współpracę połączoną z dobrą zabawą stawia Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych, które każdorazowo organizuje tę akcję. 
 
Z kolei ci, którzy do Ratusza Staromiejskiego przyszli na godzinę przed wspólnym czytaniem, mogli sprawdzić zdrowie stóp swoich pociech, zapytać o dobór butów i ćwiczeń niezbędnych w korekcie wad. Bezpłatne konsultacje prowadziła Akademia Zdrowej Stopy.
 
Wolontariuszy przy akcji przybywa
Społecznie organizowana akcja odbywa się już od roku. Początkowo organizowana wyłącznie przez osoby skupione w Stowarzyszeniu Inicjatyw Rodzinnych, dziś niemal każdorazowo wzbogaca się o nowych partnerów i ręce chętne do pracy. – Chcielibyśmy, żeby było coraz więcej partnerów akcji, no i oczywiście, żeby ci obecni pozostali z nami na dłużej – dodaje koordynatorka akcji. – Bardzo zależy nam też na tym, żeby do przygotowywania kolejnych czytanek angażowali się również rodzice, którzy przychodzą z dziećmi na spotkania.
 
Czasu na to nie trzeba poświęcać zbyt wiele. Jak przyznaje zespół Stowarzyszenia, wystarczy ok. 40 minut przed i po każdym spotkaniu, by pomóc w sprzątnięciu, ustawieniu stołów i materacy, przewiezieniu materiałów.
 
Ci, bez których akcji by nie było…
Partnerzy strategiczni akcji: Ratusz Staromiejski w Elblągu, Agencja Reklamowa Contact, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna, Elbląska Orkiestra Kameralna, Księgarnia Quo Vadis. Partnerzy akcji: Elbląska Gazeta Internetowa portEl, Dziennik Elbląski, Radio ESKA, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, Janina Latuszek – Centrum Opieki Mały Geniusz, Anna Wylocińska (dawna Galeria Kreatywnia), Fundacja Leczenia Dzieci Niepełnosprawnych Hipoterapią „Końskie Zdrowie”, Policja, Stowarzyszenie Elbląg Europa, Centrum Organizacji Pozarządowych, Centrum Wolontariatu w Elblągu, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Elbląg, Klub Sportowy Olimpia Elbląg, Wydawnictwo Bajka, Qulturka.pl, Cukiernia Anetka. Akcję wspierają także wolontariusze: Anna Żynda, Helena Wojciechowska, Jolanta Woźna, Agnieszka Łebek, Bogumiła Łebek, Aleksander Obrycki, Patrycja Megier, Kuba Qbi Strumiński oraz członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych, którzy przy każdym ze spotkań z książką pracują społecznie.
 
Akcja jest współfinansowana ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.
 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%