› bieżące
14:11 / 12.07.2018

Elbląg. Dziesiąta rocznica śmierci Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego

Elbląg. Dziesiąta rocznica śmierci Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego

fot. UM Elbląg

W związku z 10. rocznicą śmierci Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Witold Wróblewski, prezydent Elbląga i Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej zapraszają wszystkich chętnych, chcących uczcić pamięć Generała, do odwiedzenia Jego grobu.

Rocznica śmierci Generała przypada w najbliższy piątek, 13 lipca. Tego dnia uroczystości składania wieńców i kwiatów rozpoczną się o godz. 12.00 na cmentarzu Agrykola (sektor XVI, nr rzędu 1, nr grobu 4) Kliknij tutaj, by dowiedzieć się jak dojść.

Poniżej życiorys gen. bryg.  Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego

Urodził się 29 września 1907 roku w Haliczu (obecnie w obwodzie iwanofrankiwskim na Ukrainie).

W 1931 roku ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej. Służbę rozpoczął w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Następnie został wykładowcą w szkole podchorążych rezerwy w Zambrowie i Ośrodku Wyszkolenia Rezerw Piechoty w Różanie.

Brał udział w wojnie obronnej, za zasługi na polu walki odznaczony został później Krzyżem Walecznych. Dostał się do niewoli niemieckiej, z której uciekł. Następnie zaangażował się w działalność Związku Walki Zbrojnej we Lwowie, a następnie na terenie Podkarpacia i ziemi krakowskiej. Został szefem uzbrojenia w Komendzie Okręgu Krakowskiego ZWZ. Zorganizował tam konspiracyjną produkcję broni, która otrzymała kryptonim „Ubezpieczalnia”. W 1943 roku został awansowany do stopnia majora oraz odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W 1944 został mianowany dowódcą 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej kryp. „Dom”. Prowadził akcje zbrojne na terenie Małopolski. Za zasługi awansowano go do stopnia podpułkownika ze starszeństwem od 11 listopada 1944 r. oraz odznaczono Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Po rozwiązaniu dywizji wyjechał wraz z grupą byłych żołnierzy do Elbląga. Osiedlili się w Pogrodziu nieopodal Elbląga, gdzie zorganizowali Spółdzielnię Gospodarczo-Społeczną. Zrzeszała ona byłych żołnierzy AK i ich rodziny. Nestety, ta sielanka została brutalnie przerwana. Został aresztowany.

W 1949 roku po śledztwie w Krakowie skazano go na karę śmierci. Po apelacjach zmieniono wyrok na dożywocie. W więziach w Krakowie, Sztumie i Wronkach spędził siedem lat. Na wolność wyszedł w 1957 roku po "odwilży" październikowej. Przez kolejne lata był prześladowany za działalność w polskim podziemiu niepodległościowym.

W 1991 roku został wyróżniony awansem na stopień generała brygady, a rok później otrzymał honorowe obywatelstwo Elbląga. W 2008 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Krakowa. 29 września 2007 roku generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski obchodził swoje 100. urodziny. Zmarł 13 lipca 2008 roku w Elblągu. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Komunalnym Agrykola.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%