Elbląg. Dziś (20.11) Akcja MIŚ „Nie bij mnie - kochaj mnie!”
fot. nadesłane
Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu organizuje Akcję MIŚ „Nie bij mnie - kochaj mnie!” w Elblągu pod patronatem WOŚP. Celem Akcji MIŚ „Nie bij mnie – kochaj mnie!” jest zwrócenie uwagi na problem jakim jest przemoc wobec dzieci. Nie zgadzając się z taką sytuacją i stanowczo protestując przeciwko takim zachowaniom chcemy powtórzyć ubiegłoroczną akcję i zachęcić Was do współpracy.
Ruszamy 20 listopada 2017 roku. Tego dnia będzie można spotkać wolontariuszy z miśkami na terenie Elbląga, którzy przemaszerują ze swoich szkół. Będą to uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 25, Szkoły Podstawowej nr 21, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Techniczno- Informatycznych, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, Technikum Mechanicznego, Zespołu Szkół Gospodarczych, Gimnazjum nr 6, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, Gimnazjum nr 3, III Liceum Ogólnokształcącego, IV Liceum Ogólnokształcącego, Przedszkole nr 23.
Po raz pierwszy akcja ta miała miejsce w grudniu 2013 r, na terenie całej Polski. Na przystankach, na ulicach, w parkach czekały pluszaki. Nie były to jednak zwykłe misie i lalki– każdy z nich miał swoją historię. Często trudną i pełną niemiłych wspomnień. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi przechodniów. Organizatorzy chcieli sprawić, że zatrzymają się na chwilę, przeczytają co pluszowy miś ma im do powiedzenia. Liczyła się reakcja! Chcieli pokazać, że warto jest podejść do małej, bezbronnej osoby.
20 listopada w Elblągu, w różnych miejscach będą czekały na nowych właścicieli pluszaki i mamy nadzieję że ta akcja skłoni do refleksji i spowoduje większe zainteresowanie najbliższym otoczeniem, bo może właśnie w tej chwili ktoś...., gdzieś..., obok nas potrzebuje pomocy. Każdy kto spotka na swojej drodze pozostawionego misia z napisem „Nie bij mnie- kochaj mnie” może go przygarnąć.
Dlaczego 20 listopada? Właśnie dlatego, iż tego dnia przypada 28 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka - najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka, którego Polska była inicjatorem i współtwórcą. Dokument do dzisiaj nazywany jest Światową Konstytucją Praw Dziecka.
Miejmy nadzieję, że uświadomi to dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomni, że mają tych praw zawsze przestrzegać.
Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu