› zapowiedzi
13:51 / 17.07.2013

Elbląg i przyjaciele – już dziś startuje Jazzbląg Festiwal

Elbląg i przyjaciele – już dziś startuje Jazzbląg Festiwal

fot. Konrad Kosacz /elblag.net

Już dziś (17 lipca) startuje Jazzbląg Festiwal. Choć to dopiero drugi festiwal to już chyba wejdzie to do tradycji, że pierwszy dzień należy do elblążan. Nie ma się co dziwić, bo elbląskie środowisko jazzowe jest na wysokim poziomie i ma co zaprezentować.

Sam festiwal został poprzedzony dwoma imprezami towarzyszącymi: niedzielnym koncertem Pink Freud w Mjazzdze i wtorkowym wernisażem fotografii ze zbiorów ZaiKSu. Oprócz tego na Starym Rynku, przed Ratuszem Staromiejskim możemy oglądać wystawę fotografii z zeszłorocznej edycji festiwalu w obiektywie elbląskich fotografów.

Wystawa, którą możemy oglądać w krużganku Galerii EL, pod tytułem „Oblicza Muzyki” to nieduża wystawa portretów muzyków związanych z ZaiKSem. Portrety nie byle jakie, bo wykonane przez znanych polskich fotografów: Jacek Barcz, Wojciech Druszcz, Krzysztof Gierałtowski, Ryszard Horowitz, Jan Morek i Marek Szymański. Wśród znanych twarzy możemy zobaczyć Wojciecha Kilara, Leszka Możdżera, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Czesława Niemena i innych. Fotografie stanowią cześć dużej ekspozycji pt. "Twarze ZaiKSu".

Fotografie ogląda się dobrze, bo są w dużym formacie, niestety kosztem ilości. Po obejrzeniu wystawy czujemy mały niedosyt. Portrety pochodzą z różnego okresu na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Jest portret Jana Ptaszyna Wróblewskiego z czasów młodzieńczych, wręcz trudny do rozpoznania dla osób, które go znają głównie jako starszego pana w charakterystycznej czapeczce. Z drugiej strony portret muzyka jazzowego z młodego pokolenia – Leszka Możdżera z pióropuszem z klawiszy fortepianowych na głowie.
Choć na wernisaż przyszło nie wiele osób, to na pewno przewinie się przez nią wielu słuchaczy koncertów, którzy w przerwach między zespołami udadzą się na chwilę do krużganka aby urozmaicić sobie wieczór.

Pierwszy dzień Jazzbląga to "Elblążanie i przyjaciele". Nową płytę "Jazy" zaprezentuje Bartosz Krzywda wielki miłośni spływów kajakowych, Szymon Zuhelke zaprezentuje swój nowy autorski materiał powstały we współpracy z Rosjanami i Polakami. Oprócz tego muzycy pochodzący z Elbląga tworzący na co dzień poza miastem: Małek, Bukowski, Krakowski.

Obserwując wtorkową próbę czeka nas dzień niespodzianek, które do końca pozostają tajemnicą.

Zapraszamy.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Powiązane artykuły

Wernisaż wystawy Oblicza Muzyki w ramach Festiwalu Jazzbląg 2013

15.07.2013

Wystawa „Oblicza Muzyki” to cykl portretów polskich twórców związanych ze Stowarzyszeniem Autorów...

Już tylko godziny dzielą nas od tegorocznego Jazzbląga

15.07.2013

Można powiedzieć, że od rozpoczęcia drugiej edycji festiwalu Jazzbląg dzielą nas tylko godziny. Przygotowania idą pełną parą, pierwszy – niezwykle udany...

Godzilla Nadchodzi, czyli mocna zapowiedź festiwalu Jazzbląg

16.07.2013

Bardzo mocnym uderzeniem grupy Pink Freud zapowiedziany został tegoroczny Jazzbląg Festiwal. Kwartet udowodnił, że dysponuje ogromnym pokładem szalonej...

Zdjęcia ilość zdjęć 9