› inwestycje komercyjne
09:29 / 24.04.2020

Elbląg. Inwestor może wystąpić o pozwolenie na budowę. Będzie nowy obiekt

Elbląg. Inwestor może wystąpić o pozwolenie na budowę. Będzie nowy obiekt

fot. Autorska Pracownia Projektowa Architeka /archiwum Elblag.Net

Ponad 1,5 roku temu pisaliśmy, że nowy właściciel niedokończonej kamienicy przy skrzyżowaniu ulic: Stary Rynek oraz Wigilijna rozpoczął starania o dokończenie inwestycji.  Radni podczas sesji zdalnej podjęli uchwałę umożliwiającą inwestorowi wystąpienie o pozwolenie na budowę. 

Ponad 10 lat trwały rozmowy ratusza z właścicielem niedokończonej kamienicy przy skrzyżowaniu ulic: Stary Rynek oraz Wigilijna. Wielokrotnie o tym pisaliśmy. Odpowiedź władz miasta była zawsze jednakowa:

W umowie oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, celem zabudowy mieszkaniowej lub mieszkaniowo-usługowej, sporządzonej w dniu 11.07.2005 r. Nabywca zobowiązał się do rozpoczęcia jej zabudowy w terminie jednego roku oraz do zakończenia zabudowy w terminie trzech lat, licząc od dnia zawarcia umowy ustanowienia tegoż prawa. Niewywiązanie się z powyższych terminów w przedmiotowej sprawie nie zostało w umowie obwarowane sankcjami prawnymi. 

Wydawało się, że sprawa jest beznadziejna. Dodatkowo jak się dowiedzieliśmy właścicielka nieruchomości mieszkała w Niemczech. Wszystko się odmieniło, gdy nieukończona inwestycja zmieniła właściciela w sierpniu 2018 roku.  Z&B Development sp. z o.o. z Sopotu wystąpiła z wnioskiem dotyczącym inwestycji, do Rady Miejskiej za pośrednictwem prezydenta.

23 kwietnia radni podjęli uchwałę umożliwiającą inwestorowi wystąpienie o pozwolenie na budowę. Ma on na to trzy lata od opublikowania uchwały Rady Miejskiej w Elblągu w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym.
Gdyby nie koronawirus już 19 marca radni podjęliby decyzję w sprawie niedokończonej budowy. 

Obecnie na tym terenie znajduje się rozpoczęta budowa, jest kondygnacja piwnicy i parteru. 

Planowana jest adaptacja obiektu istniejącego i nadbudowa dodatkowa 5 kondygnacji (6 kondygnacji w części północno0wschodniej, gdzie zachowały się tylko historyczne piwnice). Istniejące kondygnacje pełnić będą funkcję usługową i częściowo mieszkalną. Nowo projektowana część planowana jest pod wykonanie 30 lokali mieszkalnych

- czytamy we wniosku.  
Dostęp do części usługowej od  ul. Stary Rynek i Wigilijnej, natomiast do mieszkalnej od wnętrza kwartału w ramach pierzei Wigilijnej i Rzeźnickiej. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%