› bieżące
10:33 / 08.05.2019

Elbląg. Kontrole zwolnień lekarskich. Wiele osób bez zasiłku

 Elbląg. Kontrole zwolnień lekarskich. Wiele osób bez zasiłku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził na elbląskim i olsztyńskim terenie działania kontrolę zwolnień lekarskich. 115 osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku. Chodzi o ponad 137 tys. zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował legalność: pobierania zasiłków chorobowych i orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy.
Ponad 252 tys. zł wypłaty zasiłków chorobowych zakwestionowano na skutek kontroli zwolnień lekarskich w województwie warmińsko-mazurskim:

W pierwszym kwartale  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich wobec 915 osób (z terenu ZUS w Elblągu 338 a z terenu ZUS w Olsztynie 577). W konsekwencji 115 osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku na łączną kwotę ponad 137 tys. zł

- wylicza  Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Ponadto przeprowadzone zostały kontrole orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

256 osób zostało uznanych za zdolnych do pracy (z terenu oddziału ZUS w Elblągu 106, natomiast z terenu oddziału ZUS w Olsztynie 150) i wobec nich wstrzymano zasiłki chorobowe na łączną kwotę 115,7 tys. złotych. Tym osobom prawo do zasiłku zostało odebrane łącznie na 1737 dni

- informuje  Anna Ilukiewicz.

W Polsce w I kwartale Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził prawie 174 tys. kontroli osób  posiadających  zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.  Wydano  10 tys.  decyzji  wstrzymujących  dalszą wypłatę zasiłków chorobowych w kwocie ponad 9 milionów zł.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%