› bieżące
00:05 / 18.12.2018

Elbląg. Liczba zatrudnionych Ukraińców wzrasta

Elbląg. Liczba zatrudnionych Ukraińców wzrasta

Ciągle rośnie liczba zatrudnionych w Polsce cudzoziemców a Ukraińców jest już prawie pół miliona. Najbardziej atrakcyjne miasta dla obcokrajowców to ciągle Warszawa, Poznań i Wrocław. W naszym województwie takich osób jest 7964 (na terenie Elbląga 2822 a z terenu Olsztyna 5142).

Liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców stale rośnie. Są to osoby zatrudnione na etacie ale również tacy, którzy zdecydowali się w naszym kraju prowadzić własną działalność gospodarczą. W naszym województwie takich osób jest 7964 (na terenie Elbląga 2822 a z terenu Olsztyna 5142).  Najliczniejszą grupą są obywatele Ukrainy, 2160 z Elbląga oraz  3399 z Olsztyna.  Kolejną grupę stanowią Białorusini. W sumie w naszym województwie jest ich 926 ( 194 z Elbląga i 732 z Olsztyna). Trzecią grupą pod względem liczebności są Rosjanie. Obywateli tej narodowości w naszym województwie jest 254.

Legalna praca to nie tylko pewność regularnego wynagrodzenia, ale też gwarancja gromadzenia składek na indywidualnym koncie emerytalnym a w przyszłości również wypłata emerytury. Okresy zatrudnienia w różnych państwach będą łączone zgodnie z zasadami koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jeżeli nie ma umowy międzynarodowej, pracownicy obcych narodowości mogą ubiegać się o świadczenie emerytalne w każdym kraju osobno, pod warunkiem spełnienia wymogów zawartych w ustawodawstwach tych państw. Liczba cudzoziemców pracujących w naszym kraju rośnie. Obcokrajowiec, który pracuje w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.
Legalne zatrudnienie zapewnia pracownikowi również prawo do bezpłatnego leczenia, płatnego zwolnienie lekarskiego oraz odszkodowania i rehabilitacji w razie wypadku przy pracy. 
Współpraca ZUS i Państwowej Inspekcji Pracy przynosi efekty. Pokazują to dane statystyczne odnośnie legalnego zatrudnienia (także obcokrajowców). Niestety, nadal zdarzają się sytuacje pracy bez umowy i bez zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Świadomość pracowników jest co raz większa i dlatego problem nielegalnego zatrudnienia powoli zmniejsza się. Każdy pracownik powinien pomyśleć o tym co może zdarzyć się jutro i o swojej emeryturze a także nie decydować się na wykonywanie pracy bez podpisanej umowy i zaplecza finansowego, które mu przysługuje w przypadku zdarzenia losowego.


Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  
województwa warmińsko-mazurskiego 


 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%