› bieżące
09:40 / 31.12.2014

Elbląg liderem Obszaru Funkcjonalnego Żuławy

Elbląg liderem Obszaru Funkcjonalnego Żuławy

fot. elblag.net

Wczoraj informowaliśmy o tym, że Jerzy Wcisła, radny Platformy Obywatelskiej, złożył podczas sesji Rady Miasta dwa wnioski. Jeden z nich dotyczył powołania Obszaru Funkcjonalnego Żuławy. Poniżej przedstawiamy treść wspomnianego wniosku, który radny przesłał na naszą skrzynkę redakcyjną.

 

W  N  I  O  S  E  K

w imieniu Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej

w sprawie utworzenia Obszaru Funkcjonalnego Żuławy

 

W imieniu Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej składam wniosek o podjęcie przez Miasto Elbląga działań na rzecz powołania Obszaru Funkcjonalnego Żuławy
i aktywnego udziału Elbląga w tych działaniach.

Zgodnie z Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, Żuławy są obszarem funkcjonalnym szczególnego zjawiska w skali makroregionalnej, w związku z czym ministerstwo rozwoju regionalnego przewiduje możliwość powołania takiegoż obszaru.

Obszary funkcjonalne są nową instytucją w polskiej rzeczywistości. Z założenia – w tym konkretnym przypadku – mają pozwolić na „podejmowanie działań rozwojowych
w stosunku do przestrzeni o unikalnych cechach geograficznych, historycznych
i kulturowych
”.

Obszar Funkcjonalny Żuławy ma już ściśle określone granice, nie ma jednak opisanych zadań. Jest wielce prawdopodobne, że bez aktywnego zaangażowania samorządów zostaną one ograniczone do zwiększenia bezpieczeństwa powodziowego na tym obszarze. To ważne zadanie, ale – jak z projektu rozporządzenia wynika – Żuławy to także „region unikalny historycznie, kulturowo i geograficznie”. Należy więc podjąć inicjatywę wpisania w program Obszaru działań z tych zakresów, np. turystyki wodnej czy ochrony dziedzictwa kulturowego. Na realizację zadań, objętych funkcjonowaniem Obszaru Funkcjonalnego środki w dużej mierze będą pochodziły z budżetu centralnego.

Warto przypomnieć, że w mijającej perspektywie finansowej, tylko na zabezpieczenie przeciwpowodziowe Elbląg pozyskał ponad 40 mln, a region ponad 90 mln zł.

Dobrze, by Elbląg stał się stymulatorem rozwiązań organizacyjnych, podejmując się roli lidera lub współlidera tego przedsięwzięcia. Jest to zbieżne z pożądanymi kierunkami rozwoju naszego Miasta, wśród których Klub Radnych Platformy Obywatelskiej widzi pełnienie przez Elbląg roli silnego ośrodka regionalnego.

Warto dodać, że na objętym inicjatywą obszarze – nie licząc Gdańska – mieszka ok. 300 tysięcy osób, dla których Elbląg stanie się ważnym ośrodkiem zajmującym się rozwojem
i przyszłością subregionu.

Nie bez znaczenia jest też wspólne podjęcie przez Elbląg i Gdańsk ważnego wyzwania.

 

w imieniu Klubu Radnych

Platformy Obywatelskiej

Jerzy Wcisła

Krótki komentarz radnego:

- Podjęcie działań jest ogromną szansą na lepsze wykorzystanie tego nowego w Polsce mechanizmu planowania i kreowania rozwoju. Można go wykorzystać do rozwoju turystyki wodnej w oparciu o kanały i rzeki delty Wisły (ok. 1.000 km cieków nadaje się do wykorzystania turystycznego!). Można też budować produkt turystyczny w oparciu o niespotykane w innych regionach dziedzictwo kulturowe (budowle hydrotechniczne - mosty, śluzy, wrota ppow., akwedukty - są takie!!!, nekropolie, domy podcieniowe, inne...). Zakres można poszerzać...
- Co ważne, podjęcie działań z inicjatywy Elbląga, stawia nas w roli lidera regionalnego i partnera Gdańska w działaniach na rzecz wspólnego Regionu.
2
1
oceń tekst 3 głosów 67%