Elbląg na dużym ekranie: 5 kwietnia – Z katedralnej wieży
fot. Ryszard Siwiec (archiwum elblag.net)
W pierwszą środę kwietnia miłośników Elbląga i jego historii zapraszamy na kolejne spotkanie cieszącego się niesłabnącym powodzeniem cyklu „Elbląg na dużym ekranie". Tytuł seansu „Z katedralnej wieży" zapowiada, że tym razem opowieść snuć będzie się wokół Starego Miasta i katedry św. Mikołaja, a osią opowieści będzie stumetrowa wieża katedry.
Wieża, jaką znamy ma zaledwie 110 lat. Przez cały XIX wiek kościół św. Mikołaja wyglądał jak wielka stodoła - był przykryty jednym, nieproporcjonalnym dachem. Poprzednia wieża, a właściwie trzy wieże spłonęły w wielkim pożarze w roku 1777. Nie odbudowano ich od razu, a później nie było sił i środków na taką inwestycję. Dopiero na początku XX wieku Elbląg zgromadził środki na zbudowanie nowej, godnej dynamicznie rozwijającego się miasta wizytówki.
Budowy wieży podjął się Otto Depmeyer, renomowany mistrz budowlany z Elbląga. Depmeyer stanął przed sporym problemem: musiał stworzyć konstrukcję na miarę ambicji elblążan przy ograniczeniach, jakie stwarzał niestabilny grunt. Poprzednia wieża przechylała się, dlatego podparto ją z obu stron dwiema mniejszymi. Rozwiązanie problemu Depmeyer znalazł w Paryżu, w wieży Eiffla. Na solidnych murach podstawy ustawił stalową konstrukcję, obudowaną lekkim murem. Dzięki temu mógł wynieść budowlę aż do 100 metrów. Projekt spodobał się inwestorowi i 24 października 1906 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Budowa trwała rok i kosztowała 256 tys. marek.
Odnowiona w ostatnich latach wieża katedry św. Mikołaja nie tylko zdobi Elbląg, ale jest jego jedną z największych atrakcji turystycznych. Można wejść na jej szczyt i z widokowego tarasu położonego na wysokości 68 metrów podziwiać panoramę miasta i okolic.
Seans „Z katedralnej wieży" rozpocznie się w środę, 5 kwietnia o godz. 18:00 w Kinie Światowid. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie" są: Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu i telewizja TRUSO.TV, a patronami medialnymi Dziennik Elbląski oraz Elbląska Gazeta Internetowa „PortEl.pl". Wstęp wolny.