› imprezy
08:58 / 06.02.2013

Elbląg na dużym ekranie: O rocznicy zdobycia Elbląga w 1945 roku

Elbląg na dużym ekranie: O rocznicy zdobycia Elbląga w 1945 roku

Już w najbliższy poniedziałek, 11 lutego, odbędzie się pokaz w ramach „Elbląga na dużym ekranie”. Lutowe spotkanie zbiega się z kolejną rocznicą zdobycia Elbląga przez armię radziecką, a jego temat to „Rocznice dawniej i dziś”. Zapraszają Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Telewizja Elbląska. Wstęp wolny.

Lutowe spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie” zbiega się z kolejną rocznicą zdobycia Elbląga przez armię radziecką. 10 lutego będziemy obchodzić 68 rocznicę zdobycia Elbląga przez Armię Czerwoną. Tego dnia odbędzie się oficjalna uroczystość przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Czerwonej, a kolejnego „Światowid” i Telewizja Elbląska zapraszają na pokaz filmów, które przypomną nam, jak tę rocznicę obchodziliśmy przed laty.

-  Nie rok 1945 i sam akt zdobywania miasta będzie tematem spotkania, a to, jak tę rocznicę w naszym mieście obchodzono i jak do niej się odnosimy dzisiaj – mówi Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej.

Na ekranie kina „Światowid” wyświetlone zostaną fragmenty kronik Elbląga z lat 60-tych i 70-tych, relacje z wizyt radzieckich dowódców II frontu białoruskiego, biorących udział w walkach o Elbląg, a także dwa filmy dokumentalne: nakręcony w ubiegłym roku przez Rafała Mierzejewskiego dla TVP Historia film „Elbing-Elbląg” oraz zrealizowany przez Niemców film z 1955 roku „Dawniej w domu”.

Jak zawsze, projekcje przeplatane będą ciekawostkami z historii naszego miasta oraz dyskusją, którą poprowadzi Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej.

Plan projekcji:

Elbląskie kroniki filmowe 1963-1989 (20’)

Elbing – film Rafała Mierzejewskiego (16’)

„Dawniej w domu” – niemiecki film z 1955 roku (12’)

Spotkanie w ramach cyklu "Elbląg na dużym ekranie"  odbędzie się w poniedziałek, 11 lutego o godz. 18.00 w Kinie „Światowid”, wstęp wolny.

Edyta Jasiukiewicz
CSE "Światowid"

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%