Elbląg. Na III miejscu w kraju pod względem liczby organów zgłoszonych do transplantacji!
fot. WSZ
Wg danych Poltransplantu Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu znalazł się w listopadzie na III miejscu w kraju pod względem liczby organów zgłoszonych do transplantacji! Wyprzedzają nas tylko tak duże ośrodki jak Gdańsk i Szczecin. To efekt wyjątkowego zaangażowania dwóch pracujących w Elblągu Koordynatorek Pobierania i Przeszczepiania Komórek, Tkanek i Narządów: Katarzyny Chylińskiej–Wachnianyn i Anny Skalskiej–Wołoszyn. Obie lekarki są anestezjologami w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym i jednymi z ponad 300 szpitalnych koordynatorów Poltransplantu w kraju.
15 listopada w Warszawie obie nasze lekarki brały udział w spotkaniu zorganizowanym przez Wiceministra Zdrowia Sławomira Gadomskiego, nadzorującego polskie placówki medyczne zgłaszające dawców do przeszczepu. Na spotkanie do Ministerstwa Zdrowia zaproszono koordynatorów z wiodących polskich ośrodków. Omawiano aktualną sytuację w polskiej transplantologii, wymieniano doświadczenia, wspólnie zastanawiano się, jakie działania podjąć, by zwiększyć wciąż zbyt małą liczbę organów, tkanek i komórek trafiających do przeszczepów.
Zdaniem lek. Katarzyny Chylińskiej-Wachnianyn, która przygotowaniem i zgłaszaniem potencjalnych dawców zajmuje się od kilku już lat, w Polsce nie ma wystarczającego zainteresowania tematem w samym środowisku medycznym. Na 388 polskich szpitali z potencjałem dawstwa, aktywne są zaledwie 122 placówki.To także kwestia niewystarczającej edukacji społeczeństwa, choć trzeba przyznać, że z każdym rokiem jest z tym trochę lepiej.
- Praca Koordynatora jest naszym dodatkowym zajęciem wymagającym ogromnego zaangażowania i dobrej współpracy z wieloma zatrudnionymi w szpitalu specjalistami - przyznaje lekarka. - To jednak nie tylko kwestia czasu i wiedzy ale także niezwykle trudne rozmowy z rodzinami potencjalnych dawców. Cieszę się, że to wszystko razem przynosi efekty.
Dobrą dla nas wiadomością jest to, że Elbląg aktualnie przoduje w liczbie pobranych organów, komórek i tkanek, które odpowiednio przygotowane i zabezpieczone, mogą uratować komuś życie lub sprawić, że będzie ono lepsze. Jak podkreśla Katarzyna Chylińska–Wachnianyn, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym liczba pobrań w ostatnich latach systematycznie rośnie. Tylko w roku 2019 ( do listopada) pobrano u nas 48 organów ( nerki, wątroba, serce, trzustka, płuca) oraz 16 tkanek ( rogówki). Dzięki temu udało się uratować życie 44 osób!
To jednak wciąż przysłowiowa kropla w morzu potrzeb. Na długiej liście oczekujących w Polsce na przeszczep narządów jest aktualnie ok. 2 tysiące chorych.
WSZ w Elblągu