Elbląg. Na składanie donosów nowy sposób urzędników
fot. Pixabay
Krajowa Administracja Skarbowa zachęca, także elblążan, do nowego sposobu informowania o naruszeniach przepisów celnych i skarbowych: telefonicznie 800 060 000 lub mailowo powiadomKAS@mf.gov.pl. To nie donosicielstwo, wyjaśniają urzędnicy, ale „skuteczna walka z przestępczością i więcej pieniędzy w krajowym budżecie na drogi, szkoły, szpitale...”.
„Proszę sprawdzić skąd pochodzą środki pieniężne Pana X. Nie pracuje, oficjalnie żyje z zasiłków, a ostatnio dokonał remontu domu, co lekko licząc kosztowało kilkanaście tysięcy.”
„Uprzejmie donoszę, że K. sam pracuje, a stać go było, by zabrać rodzinę na wakacje na Kretę”.
To przykłady rzeczywistych donosów. (Podajemy za pitaxpl). Zwykle są anonimowe z podpisem: „życzliwy sąsiad”, „płacący podatki”, „uczciwy obywatel”, „nie podaję nazwiska w trosce o własne życie”, „obserwator społeczny”.
Krajowa Administracja Skarbowa, także elblążan informuje o możliwości złożenia informacji zewnętrznej (tak brzmi oficjalna nazwa donosu):
Całodobowy bezpłatny telefon interwencyjny: 800 060 000
Adres skrzynki e-mail, na który można anonimowo przesyłać informacje: powiadomKAS@mf.gov.pl
Krajowy Telefon Interwencyjny KAS jest scentralizowanym kanałem komunikacji służącym przyjmowaniu od naszych klientów informacji.
Urzędnicy są zainteresowani informacjami na temat:
naruszeń przepisów prawa podatkowego,
naruszeń przepisów prawa celnego,
opinii dotyczących funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej.
KTI KAS (krajowy telefon) zastąpił, funkcjonujące do 30 kwietnia 2018 r., kontakty: „Powiadom Cło" oraz „Krajowy Telefon Interwencyjny Administracji Skarbowej". Numer Krajowego Telefonu Interwencyjnego KAS oraz adres e-mail są jednolite na terenie całego kraju.
Urzędnicy zapewniają, że otrzymane informacje są wnikliwie analizowane i we właściwy sposób wykorzystywane. To nie żaden donos, ale wiadomość „o łamaniu prawa”.
Skuteczna walka z przestępczością to więcej pieniędzy w krajowym budżecie na drogi, szkoły, szpitale i inne wydatki publiczne. Jeżeli masz informacje, które mogą nam w tym pomóc, nie zostawiaj ich dla siebie – powiadom KAS
- wyjaśniają urzędnicy z Ministerstwa Finansów.
Według skarbowcy.pl najczęściej donoszą pracownicy na swoich byłych i obecnych pracodawców, przedsiębiorcy na konkurencję, niezadowoleni klienci na usługodawców, sąsiedzi na sąsiadów, zdarzają się nawet donosy składane na członków własnej rodziny.