› biznes
13:47 / 05.06.2018

Elbląg. Nie ma wyników kontroli w Żabkach, bo...

Elbląg. Nie ma wyników kontroli w Żabkach, bo...

Inspektorzy pracy skontrolowali 13 maja pięć sklepów Żabki w Elblągu m.in. pod kątem pracy w niedzielę. Jeszcze nie ma wyników kontroli, bo (jak się nieoficjanie dowiedzieliśmy) w lipcu może zmienić się ustawa o handlu w niedzielę i pracodawcy nie mogli się tłumaczyć, że kierują placówka pocztową. 

Jak już informowaliśmy,  na sklepach Żabka pojawiły się napisy: „Placówka pocztowa”. Żabka tak to wyjaśniała:

Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku

 – informacja biura prasowego przesłana do redakcji Elblag.Net

Inspektorzy 13 maja ruszyli na kontrolę do elbląskich sklepów Żabki. 

Skontrolowaliśmy 5 placówek, w tym dwóch pracodawców prowadziło dwa sklepy, a następny jeden. 
Jeszcze nie mamy wyników kontroli

- informował Łukasz Sztych, zastępca okręgowego inspektora pracy.

Nie kryje on, że nie dysponuje na razie ostateczną interpretacją prawną, by określić czy sklepy Żabki łamią zakaz handlu w niedzielę czy też nie. Natomiast wiadomo co inspektorzy m.in. sprawdzili: jaka jest powierzchnia na działalność handlową, a jaka na działalność pocztową, czy jedna od drugiej jest wyraźnie oddzielona oraz czy dana osoba jest agentem pocztowym czy operatorem.

Gdy później zapytaliśmy jakie są wyniki kontroli, usłyszeliśmy, że jako Okręgowy Inspektorat Pracy mają przekazać szczegółowe informacje do Głównego Inspektoratu Pracy. Ten dopiero przygotuje pełny raport i poinformuje o jego treści podczas konferencji prasowej w drugiej połowie czerwca. 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że przygotowywana jest nowelizacja ustawy, która jednoznacznie określi, że sklepy spożywcze nie będą mogły pracować w niedzielę, nawet jeśli prowadzą działalność usług pocztowych. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%