› bieżące
09:58 / 03.06.2019

Elbląg. Nie żyje matka Zbyszka Godlewskiego

Elbląg. Nie żyje matka Zbyszka Godlewskiego

fot. archiwum elblag.net

Nie żyje Izabela Godlewska, matka  Zbyszka Godlewskiego, który 17 grudnia 1970 roku został zastrzelony na kładce SKM Gdynia Stocznia. Był bohaterem słynnej Ballady o Janku Wiśniewskim. 

W przyszłym roku mija 50 lat od tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w Grudniu 1970 roku. Izabela Godlewska nie będzie w uczestniczyła jak zwykle w uroczystościach, by uczcić pamięć zamordowanego syna Zbyszka. Zmarła 30 maja.

Ojciec Zybszka był wojskowym. Rodzina zmieniała miejsce zamieszkania z uwagi na jego pracę. W pierwszej połowie lat 60-tych był uczniem Szkoły Podstawowej w Galkowie Dużym, a mieszkał w jednostce wojskowej w Galkowie Małym.

Od prawej Zbyszek Godlewski, obok brat Wiesław. Izabela Godlewska z lewej strony, a z prawej Maria Janicka, wychowawczyni Zbyszka. Zdjęcie wykonano w czerwcu 1964 roku w Gałkowie Dużym. Fot. archiwum prywatne Marii Janickiej / Koluszki.pl

Potem rodzina Godlewskich przeprowadziła się do Elbląga. Przed masakrą na Wybrzeżu Zbyszek skończył szkołę zawodową, przy ulicy Blacharskiej (dziś Bożego Ciała). Na jego murach jest tablica informująca o tym fakcie. W tym budynku mieści się teraz Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej.  

Zbyszek po ukończeniu szkoły zatrudnił się w Stoczni Gdynia. 16 grudnia 1970 roku pojechał do Gdańska. Następnego dnia został zastrzelony na kładce SKM Gdynia Stocznia. Był bohaterem słynnej Ballady o Janku Wiśniewskim. 

Na drzwiach ponieśli go Świętojańską, naprzeciw glinom, naprzeciw tankom 

– tak o tym tragicznym wydarzeniu opowiadała Ballada o Janku Wiśniewskim. 

Zdjęcie Zbyszka Godlewskiego niesionego na drzwiach stało się symbolem czasów, gdy władza strzelała do robotników, zamiast z nimi rozmawiać przy negocjacyjnym stole. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%