› zdrowie i uroda
10:54 / 10.09.2019

Elbląg. Nowoczesny mammograf w szpitalu wojewódzkim

Elbląg. Nowoczesny mammograf w szpitalu wojewódzkim

Od września pacjentki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu mogą korzystać z jednego z najbardziej nowoczesnych w kraju urządzeń do diagnostyki nowotworów piersi.

Jego zakup był możliwy dzięki naszemu udziałowi w projekcie pn.  „Modernizacja Traktu Porodowego i Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu” z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014 – 2020 dot. Infrastruktury ochrony zdrowia w miejskim obszarze funkcjonowania Elbląga. Nowo zakupiony cyfrowy mammograf typu „Mammomat Revelation” firmy Siemens umożliwia wykonanie dużo bardziej precyzyjnej mammografii - w znacznie bardziej komfortowy dla pacjentki sposób. Dodatkowe funkcje urządzenia pozwalają także na wykonanie pogłębionej diagnostyki piersi m.in. biopsji. 

Nasz nowo zakupiony mammograf, dedykowany kobietom pragnącym dbać o swoje zdrowie, dla szpitala oznacza ogromny krok naprzód w zakresie możliwości diagnozowania nowotworów piersi. Tym bardziej, że stanowią one (także u nas) prawie 40% wszystkich nowo rozpoznanych nowotworów

– mówi dyrektor szpitala Elżbieta Gelert – dodając: - W ramach Elbląskiego Centrum Onkologii, działającego na bazie naszego szpitala i Nu-Med Grupy S.A., chcemy specjalizować się w leczeniu nowotworów piersi. To wyzwanie, którego realizację rozpoczęliśmy otwierając w tym roku Ośrodek Senologiczny Breast Cancer Unit – specjalistyczny zespół, którego zadaniem jest zapewnienie pacjentkom z rakiem piersi kompleksowej opieki oraz optymalnej indywidualnej terapii. Warto podkreślić, że w Elblągu leczona jest znacząca część pacjentek z rakiem piersi z terenu Warmii i Mazur a także liczna grupa mieszkanek sąsiednich województw (ok. 200 pacjentek rocznie). Liczymy na to, że nowy mammograf, gwarantujący większą skuteczność wykonywanych badań, znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet w naszym regionie. Chcielibyśmy, aby to najnowsze osiągnięcie techniki przyczyniło się do poprawy statystyk dotyczących wczesnej wykrywalności raka piersi.

Przypominamy, że panie w wieku 50-69 lat mogą raz na dwa lata wykonać bezpłatną mammografię w ramach NFZ. Pozostałe panie zapraszamy ze skierowaniem od lekarza specjalisty. Nowy cyfrowy mammograf jest trzecim z kolei tak nowoczesnym urządzeniem firmy Siemens (dwa pierwsze zainstalowano niedawno w Poznaniu).

Koszt aparatu łącznie z kompleksową adaptacją Pracowni Mammografii w Zakładzie Radiologii - to prawie 1,8 mln zł.

Anna Kowalska, Rzecznik Prasowy, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%